Eyvah Yine Karıştı(Oscar) – Sivas Devlet Tiyatrosu

Eyvah Yine Karıştı(Oscar) - Sivas Devlet Tiyatrosu
service
Arslan Optik

Eyvah Yine Karıştı(Oscar) – Sivas Devlet Tiyatrosu

Sivas’ta, kültür ve sanat çerçevesinde; 23.03.2023 tarihinde saat 20.30’da oynanan  ‘‘Eyvah Yine Karıştı’’ adında gösterilen tiyatro oyunu hakkındaki izlenimlerimi Sivas halkı ile paylaşmaktan mutluluk duyarım.

Oyunun konusu; zengin bir sabun tüccarı  beyefendi, ailesi, evinde çalışanları ve mahiyetinde çalışan laf cambazı, ufaktan sahtekar ve kurnaz olan muhasebecisi etrafında gelişmektedir. 2 perdede oynanan tiyatro oyunu 1 saat 45 dakika sürmektedir. Oyunda ana unsur gibi görünen komedinin ya da aşk temalarının aslında çok mühim olmasa da, senaryo ve oyuncuların sahne performansı ile birleşince izlenesi ne kadar lezzeti bir olay olduğunu bize göstermektedir. Kısaca, oyunculuk ve sahne performansı tiyatronun konusunu yüceltmiştir.

Oyun süresi boyunca olay örgüsü, zengin fabrikatörün şirin  4 odalı evinde geçmektedir. Oyunda kullanılan nesnelerin sahneye yerleştirilişi sayesinde derinlik algısı ve perspektif ile izleyen sanki sahnenin bir parçası ya da olaya direkt şahit edilen üçüncü göz gibi oluşturulmuştur. Bunun bir sebebi de ışıklar ve kostümün dönem üslubuna uygun oluşudur. Sahnede gözüme batan tek unsur olaylar sırasında kullanılan telefonun oyunun dönemine ait olmadığıdır. Ama bu  tiyatro sanatçılarının performanslarına elbette gölge düşüremez. Herkesin emeğine, sanatına sağlık.

Ramazan ayının ilk günü olmasına rağmen salonun doluluk oranı şaşırtıcı derecede iyiydi. Ayrıca izleyici kitlesinin çoğunluğunun gençlerden oluşması kentimizin  gençlerinin sanata  verdiği önemi görmek bir kıvanç duygusu idi. Dileğim bu tür etkinliklerin  sayısının ve de kitlesinin artmasıdır.

Sağlıcakla.

12
be_endim
Beğendim
6
mutlu_oldum
Mutlu Oldum
0
sinir_oldum
Sinir Oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
komik
Komik
0
_z_ld_m
Üzüldüm
Eyvah Yine Karıştı(Oscar) – Sivas Devlet Tiyatrosu


Sivas Kupa Bardak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!