Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Özgür Erdursun Memur, SSK Bağ-Kur ve Emeklilerin Alacağı Net Zammı Hesapladı

Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun, SÖZCÜ TV’de yayınlanan Para Politika programında SSK Bağ-Kur emekli zam oranlarını hesapladı.

Sosyal güvenlik uzmanı Özgür

Enflasyon ve durmadan artan hayat pahalılığı karşısında aylıkları her geçen gün daha da eriyen emeklilerin gözü kulağı temmuz zammına çevrildi. Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun, SÖZCÜ TV’de yayınlanan Para Politika programında SSK Bağ-Kur emekli zam oranlarını hesapladı.

– Şimdi emekli aylıklarına yüzde 20, SSK ve Bağ-Kur’a ise  yüzde 25-26 oranında bir artış yapılacak. Bu oranlar, 3 Temmuz’da açıklanacak 6 aylık enflasyon farkı temel alınarak belirlenecek. Memurlar, toplu sözleşmeyle peşinen yüzde 15’lik bir artış aldıkları için bu oran çıkartılacak ve ikinci 6 aylık toplu sözleşme zammı olan yüzde 10 buna ilave edilecek. Bu nedenle, SSK ve Bağ-Kur’a yapılan artışların 5 puan düşüğü memur ve memur emeklilerine verilecek.

ASIL SÜREÇ O GÜN BAŞLAYACAK

– 3 Temmuz’da son 6 aylık enflasyon açıklandığında, tüm televizyon kanalları “evet, enflasyon açıklandı, işçiye, memura, emekliye şu oranda zam yapılacak” diyecek. Ancak, asıl süreç o gün başlayacak. 3 Temmuz ile 20 Temmuz arasında hükümetin ne vereceğini tam anlamıyla öğreneceğiz.

– 2024 yılının Ocak ayında enflasyon açıklandığında, herkes “SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklilerinin aylıkları şu kadar oranda artacak” dedi. Ancak hükümet bunu üç kez değiştirdi. Yani o kadar kolay değil. 3 Temmuz’dan 20 Temmuz’a kadar emekliler açısından çok kritik bir dönem olacak. Bu tarihler arasında çok konuşulacak, çok tartışılacak.

BU DAKİKADAN SONRA BİR İŞE YARAMAZ

– Oransal artışların bir faydası yok. Yüzde 5 değil de hükümet yetkilileri çıkıp  yüzde 30,  yüzde 35,  yüzde 40 deseler bile, bu dakikadan sonra bir işe yaramaz. Çünkü emekli aylıkları öyle bir değer kaybetti ki, önce değerini yeniden belli bir rakama ulaştırmak, sonra üzerine enflasyon farkı vermek gerekiyor.

– 2023 Temmuz’da memurlara 8077 TL seyyanen bir artış yapıldı. Şu anki bu rakamın değeri 12.500 TL olmalı. Bu 12.500 TL’nin memurlara, memur emeklilerine, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilip, üzerine enflasyon farkı eklenmesi lazım. Bu durumda 16 milyon kişiye orantılı olarak dul ve yetim aylıkları daha düşük olduğu için 12.000 TL bir fark verilirse, bu ortalama 10.000 TL’ye tekabül eder. 10.000 TL farkın 16 milyon kişiye verilmesi de aylık 160 milyar TL, yıllık 1.9 trilyon TL yapar.

HEMEN BLOKE KOYUYORLAR

– Bu yüksek bir rakam gibi gelebilir insanlara. Şimdi başka bir konuya bakalım: Devletin gelirleri sabit mi? Devletin gelirlerine baktığımızda, 2023’te 1 trilyon 62 milyar 701 milyon TL olan gelir, 2024’te 2 trilyon 233 milyar 11 milyon TL olmuş. Devletin vergi gelirleri geçen yılın ilk 4 ayına göre  yüzde 110 oranında artmış. Bu daha başlangıç. Şu anda esnafın canını okuyorlar. En ufak borcu olanın aracına, kredi kartına, iş yerine, hesaplarına hemen bloke koyuyorlar. Bu tahsilatlar yıl sonuna doğru  yüzde 220’ye çıkacak. Esnafa çok büyük bir baskı var şu anda. Trafik cezaları konusunda da durum aynı. En ufak hız aşımlarında bile cezalar yağdırılıyor.

– Emekli aylıklarını denetliyorlar. Kayıt dışıyla mücadele kapsamında iş yerlerine gidip cezalar kesiyorlar. Yani devlet gelirini artıracak çok fazla yol var. Bu nedenle de devletin bu paraları ödemesi durumunda gelirleri artacağı için bir sorun olmayacak.

– Eğer hükümet bu rakamları vermezse, sosyal medyada da paylaştığım gibi, asgari ücrete Temmuz’da bir artış yapılmazsa, emekliye yüzde 20- 25, memura aynı oranda zam yapılıp, kiralarda  yüzde 25 sınırı kaldırılırsa ve esnafa baskı devam ederse, halk tarafından erken seçim talebi artacak.

BÜYÜK SIKINTILARA SÜRÜKLER

– Eğer önümüzdeki aylarda enflasyon düşmezse ve daha çok hissedilmeye başlanırsa, Türkiye’de erken seçim konusu herkes tarafından dile getirilecek. Çünkü esnaf iş yapamayacak, yanında çalışanlara maaş veremeyecek. Kiralarda  yüzde 25 sabit oran değişirse, memur ve emeklilere yüksek zam yapılmazsa, çoğu kişi kirasını ödeyemez. Bu da ülkeyi büyük sıkıntılara sürükler.

– Sonuç olarak, 12.500 TL seyyanen zam yapılıp, üzerine  yüzde 25 artış yapılmalı. Başka bir alternatif yok. İnsanları açlığa mahkum edemezsiniz. Bu zorunlu olarak yapılmak zorunda.