Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TESK Genel Başkanı Pazaryerlerinin E-Ticaret Komisyonları Esnafın Belini Büküyor

E-TİCARET SİTELERİNDEN SATIŞ YAPAN ESNAFIN ALDIĞI HİZMETE GÖRE DEĞİŞKENLİK GÖSTEREN KOMİSYON ORANLARI İÇİN TABAN VE TAVAN BELİRLENMESİ GEREKTİĞİNİ DİLE GETİREN TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLARI KONFEDERASYONU (TESK) GENEL BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN, “GÜNÜMÜZDE ADETA VAZGEÇİLMEZ BİR HAL ALAN İNTERNET ALIŞVERİŞLERİNDE MÜŞTERİ PORTFÖYÜ GENİŞLEYEN ESNAFIN ULAŞTIĞI KİTLE ARTSA DA E-TİCARETTEKİ KOMİSYONLAR, SİTELERİN YAPTIĞI REKLAMLARIN BEDELİNİN ESNAFA YANSITILMASI GİBİ DURUMLAR ESNAFIN BELİNİ BÜKÜYOR. ALINAN HİZMETE GÖRE FARKLILIK GÖSTEREN, YÜZDE 45’İ BULAN KOMİSYON ORANLARINA TABAN VE TAVAN UYGULAMASI GETİRİLMELİ” DEDİ.

E-TİCARET SİTELERİNDEN SATIŞ YAPAN

E-ticaret sitelerinden satış yapan esnafın aldığı hizmete göre değişkenlik gösteren komisyon oranları için taban ve tavan belirlenmesi gerektiğini dile getiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Günümüzde adeta vazgeçilmez bir hal alan internet alışverişlerinde müşteri portföyü genişleyen esnafın ulaştığı kitle artsa da e-ticaretteki komisyonlar, sitelerin yaptığı reklamların bedelinin esnafa yansıtılması gibi durumlar esnafın belini büküyor. Alınan hizmete göre farklılık gösteren, yüzde 45’i bulan komisyon oranlarına taban ve tavan uygulaması getirilmeli” dedi.

Palandöken, bazı e-ticaret firmalarının yüksek komisyon oranlarının esnaf, vatandaş ve ülke ekonomisi için zararlı olduğunu söyledi. Sabah erkenden dükkanını açan ve uzun süre bekleyen esnafın artık e-ticarette de faaliyet göstermeye başladığını ancak bu alanda karlılık sağlamalarının zor olduğunu ifade etti. Yüzde 5 ile 45 arasında değişen komisyon oranlarının, ürün fiyatlarını artırarak enflasyona katkıda bulunduğunu ve esnafın kar marjını daralttığını dile getirdi. Bu nedenle komisyon oranlarına taban ve tavan uygulamasının getirilmesi gerektiğini belirterek, esnafın satışlarını artırmasının teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Palandöken, Palandöken, “Örnek vermek gerekirse 100 liralık bir ürünü internette satışa koyan esnafımız platforma ortalama yüzde 20 civarında bir komisyon ödüyor. Bunun yanında yüzde 35’leri bulan gelir vergisi, dükkan ve çalışan giderleri, e-ticaret sitelerinin kuryelerine ödenen ekstra ücret, KDV derken esnafın sattığı üründen cebine 5’te 1’i kadar kâr bile kalmıyor. Günümüzde ticaretin internet ortamına kaydığı herkesçe aşikâr fakat esnafın burada satışlarını artırması için daha cazip hale getirilmesi gerekiyor. Bu siteler kampanya reklamları yapıyor ancak onun bedelini dahi esnafa kesiyor. E-ticaret firmaları esnafımız için elini taşın altına koyarak bu yükü hafifletmeli” şeklinde konuştu.