Ak Parti Divriği Belediye Başkan Adayı Av. Özcan Çetin

ArslanTürk İnşaat

Sivas Belediyesi Güneş Panelleriyle Kendi Enerjisini Karşılayarak Yıllık 150 Milyon TL Tasarruf Ediyor

Sivas Belediyesi Güneş Panelleriyle Kendi Enerjisini Karşılayarak Yıllık 150 Milyon TL Tasarruf Ediyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Arslan Optik

sivas.bel.tr">Sivas Belediyesi Güneş Panelleriyle Kendi Enerjisini Karşılayarak Yıllık 150 Milyon TL Tasarruf Ediyor

Sivas Belediyesi, planlanan 18 MW’lık elektrik üretimiyle kendi tüketimini karşılayacağı gibi enerjide dışa bağımlılığı azaltıp ülke ekonomisine de katkı sunacak.

Sivas Belediyesi tükettiği elektriği kendi üretmek için projelendirdiği 4 megawatt (MW) gücündeki güneş enerjisi santrallerini (GES) hayata geçirip elektrik üretimine başladı. Belediye, planlanan 18 MW gücündeki yeni santrallerinde hayata geçirilmesiyle tükettiği elektriği tamamen kendi üretimiyle karşılamış olacak. Yıllık yaklaşık 150 milyon lira tasarruf sağlayacak belediye bu şekilde ülkemizin enerjide dışa olan bağımlılığını da azaltmış olacak. Proje elde ettiği gelirle kendini amorti ettikten sonra tüm gelir belediyenin kasasında kalacak.

Belediye üretecek ülke kazanacak

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, çevreci bir belediye olduklarını hatırlatıp yenilenir kaynaklardan elde ettikleri elektrik üretimiyle tüketimlerinin tamamını karşılamayı hedeflediklerini söyledi. Bilgin yaptığı açıklamada, “Günümüz belediyelerinin en büyük gider kalemini enerji giderleri oluşturuyor. Göreve başladığımızda ekibimizle bu husus üzerinde yoğunlaştık. Kendi enerjimizi kendimiz nasıl oluştururuz sorusuna cevap aradık. Proje ekibimiz bu konuları çalıştı ve projelerimizi birer birer hayata geçirdik. Şu an 4 MW’lık GES projelerimiz tamamlandı ve elektrik üretimine başladı. 18 MW’lık yeni bir GES projemizin ÇED çalışmaları da devam ediyor. Bu da tamamlanınca tükettiğimiz enerjinin tamamını çevreci bir belediye olarak, yenilenebilir kaynaklardan üreteceğiz. Enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz, doğal gazdan enerji üretiyoruz. Hem dışa bağımlılığı azaltmak, ülke ekonomisine hem de belediye bütçesine katkı sağlayan projeleri hayata geçirmiş olacağız. Bu projelerin belediyemize yıllık yaklaşık 150 milyon lira getirisi olacak. Gelir projeyi amorti ittikten sonra tamamen belediyemizin kasasında kalacak” şeklinde konuştu.

Sivas Haber

0
can_n_yedi_im
Canını Yediğim
0
essahdanm_la
Essahdanmı La
0
malamat
Malamat
0
heleee_s_racal_
Heleee Sıracalı
0
nemarek
Nemarek
Sivas Belediyesi Güneş Panelleriyle Kendi Enerjisini Karşılayarak Yıllık 150 Milyon TL Tasarruf Ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!