Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uzmanı Uyardı: Kurban Eti̇nde Oluşan Ölüm Sertli̇ği̇ne Di̇kkat

UZMAN DİYETİSYEN BETÜL ÖZTÜRK, KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ ET TÜKETİMİ VE SAĞLIKLI BESLENME KONUSUNDA BİLGİLER VERDİ

UZMAN DİYETİSYEN BETÜL ÖZTÜRK,

Uzman Diyetisyen Betül Öztürk, Kurban Bayramı öncesi et tüketimi ve sağlıklı beslenme konusunda bilgiler verdi. Diyetisyen Öztürk, rigor mortis (ölüm sertliği) hakkında uyarılarda bulundu.

Uzman Diyetisyen Betül Öztürk, Kurban Bayramı’nda et tüketimine dikkat edilmesinin yanı sıra ete uygulanan pişirme yönteminin de sağlık açısından önemli olduğu belirtti. Kendisine ait özel kliniği olan Uzman Diyetisyen Betül Öztürk, kurban etini doğru şekilde tüketmememizin de insan sağlığını bozabileceğine değinerek, uyarılarda bulundu. Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle özellikle kesimden hemen sonra tüketilen etin insan sağlığını bozduğuna değinen Öztürk, ”Kurban Bayramı’nda kurbanı kestikten sonra hemen tüketilmesi uygun değildir. Kurban Bayramı’nda kurbanı kestikten sonra hemen tüketilmesi uygun değildir. Hayvan kesildikten birkaç sonra kaslarda oluşan sertleşmeye ‘ölüm sertliği’ yani ‘rigor mortis’ adı verilir. Ölüm nedeniyle oksijen yardımıyla oluşum enerjisi durur. Kasların kasılıp gevşemesinin düzeni bozulur. Kasların gevşemesi için gerekli enerji sağlanmadığı için bazı lifler kasılır, bazı lifler ise gevşek dururlar” dedi.

“Laktik asit kaslarda olgunluğa ve sertliğe neden olur”

Kurban etinin tüketilmeden önce dinlenmesi gerektiğini söyleyen Uzman Diyetisyen Betül Öztürk, ”Kasılı durumda kalan lifler ette sertlik verir. Bu arada oksijensiz metabolizma kısmen devam eder. Sonucunda oluşan laktik asit oluşumun pH seviyesini düşürür. Oluşan laktik asit kaslarda olgunluğa ve sertliğe neden olur. Laktik asit kasların sertleşmesinde ve olgunlaşmasında önemli bir yere sahiptir. Kesimden yaklaşık 2 gün sonra sert kasların lifleri yumuşar ve tüketime uygun olur. Hayvan kesildikten sonra yumuşaması için uygun şartlarda yaklaşık 2 gün beklemelidir. Kurban etleri uygun depolama şartlarında saklanmalıdır. Bu uygun depolama şartları ise buzdolabı poşetinde veya yağlı kâğıtta 0 veya 2 derece arasında yaklaşık 3-5 gün arasında bekletilmelidir. Yeni kesilmiş et sert olması nedeniyle hazımsızlık, şişlik, ishal ya da kabızlığa neden olabilir. Bu nedenle et tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. Bütün bunlara rağmen etten vazgeçmek istemeyenlere ise pişirme yöntemlerine dikkat etmelerine ve az miktarda tüketmelerini tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te SİVAS HABER'e abone olun.
Whatsapp Kanal
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.