Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Korkunç olay: Saçını boyadı, yüzü ampul şeklini aldı

Paris’te yaşayan bir öğrenci olan Estelle, saçlarını boyamak için kolları sıvadı. Ancak boyayı saçlarına uyguladıktan kısa bir süre sonra karşılaştığı manzara karşısında şaşkına dönen kız, son halini sosyal medyada paylaşınca büyük yankı uyandırdı.

Paris'te yaşayan bir öğrenci

dfxcfcfb oqjp

Tanınmayacak hale gelen kızın sosyal medya paylaşımları kısa sürede viral oldu ve saç boyamanın yaratabileceği etkiler konusunda yeni tartışmalara yol açtı. İşte Estelle’nin başından geçenler ve yaşadığı inanılmaz alerjik reaksiyonun boyutu…

dfxcdfvcv

Fransız öğrenci Estelle, evde saç boyasına karşı korkunç bir alerjik reaksiyon nedeniyle neredeyse ölüyordu.

korkunc olay sacini boyadi yuzu ampul seklini aldi 2 VLOmTtbi

Estelle saç rengini sarıdan kumrala değiştirmeye karar verdiğinde 19 yaşındaydı. İşlem için Paris’teki bir marketten ev tipi saç boyası satın aldı, ancak boyanın sadece saçından çok daha fazlasını değiştireceğinin farkında değildi.

korkunc olay sacini boyadi yuzu ampul seklini aldi 3 AsYzWd3H

Başlangıçta sürdüğü boya kafa derisini kaşındırdı ve başının üst kısmını şişirdi. Şişliğin hafif bir alerjik reaksiyon olduğunu varsayarak antihistaminikler aldı ve ilacın vücudunu sakinleştireceğini umarak yatağa gitti.

fddfvxc pfg0

Ancak ertesi sabah Estelle aynadaki yansımasını görünce dehşete düştü. Baş çevresi 56 cm’den 63 cm’ye çıkmıştı ve artık bir ampulü andırıyordu. Bu tipik bir alerjik reaksiyondan çok uzaktı.

korkunc olay sacini boyadi yuzu ampul seklini aldi 5 B7CiP5k2

Acil servisteki doktorlar, alerjen olarak kalıcı saç boyalarında yaygın olarak kullanılan bir madde olan parafenilendiaminin (PPD) olduğunu belirledi. Ancak alışılmadık şişmeye rağmen bunu makul ve yaygın bir tepki olarak görmezden geldiler. Bu yüzden ona kortikosteroidler ve daha fazla antihistaminik verildi ve eve gönderildi.

korkunc olay sacini boyadi yuzu ampul seklini aldi 6 sBZ4Rizt

Ancak Estelle’in durumu düzelmedi. Hatta ertesi gün belirtileri daha da kötüleşti. Başka bir hastaneye götürülürken nefes almakta zorlandı ve dili şişti. Şişliğin azalmaya başlaması için adrenalin enjeksiyonu ve bir gece hastanede kalma süresi gerekti.

korkunc olay sacini boyadi yuzu ampul seklini aldi 7 Zl6SWM96

BU TİP ANAFLAKTİK ŞOKLAR ÖLÜMCÜL OLABİLİR

Estelle’in çilesi acı verici ve travmatikti ama hayatta kaldı. Ancak Tabatha McCourt o kadar şanslı değildi. PPD içeren saç boyasını uyguladıktan sadece 20 dakika sonra anafilaktik şoktan öldü.

korkunc olay sacini boyadi yuzu ampul seklini aldi 8 9zzwP9za

Anafilaktik şok sırasında bağışıklık sistemi PPD gibi zararsız maddelere aşırı tepki verir ve nefes almada zorluk, yüz ve boğazda şişme, kan basıncında ani düşüş ve hatta bilinç kaybı gibi semptomlara yol açar.

korkunc olay sacini boyadi yuzu ampul seklini aldi 9 CmcClK7J

Nüfusun %2-3’ünün bileşiğe alerjisi olmasına rağmen saç boyalarının %90’ında PPD mevcuttur.

korkunc olay sacini boyadi yuzu ampul seklini aldi 10 7aGRzwyA

PPD, saç folikülüne ve gövdesine derinlemesine nüfuz eden etkili bir oksitleyici maddedir, bu da onu kalıcı ve yarı kalıcı saç boyaları için vazgeçilmez kılar.

korkunc olay sacini boyadi yuzu ampul seklini aldi 11 XWiGhbkc

Ancak aynı zamanda en güçlü alerjenlerden biridir ve saç boyasına karşı alerjik reaksiyonların çoğuna neden olur.

korkunc olay sacini boyadi yuzu ampul seklini aldi 12 3CiD2MKw

Ancak gri saçları kapatmak için onaylanmış bir alternatif bulunmadığından PPD, AB ve ABD’de saç boyalarının %90’ında ve kalıcı saç boyalarının %99’unda %6’ya varan konsantrasyonda mevcuttur.

korkunc olay sacini boyadi yuzu ampul seklini aldi 13 h2dVuG4n

Fransa’daki Ulusal Dermatologlar Sendikası’nın nüfusun %2-3’ünün PPD’ye alerjisi olduğu yönündeki tahminlerine rağmen, PPD saç boyalarında her yerde mevcuttur. Fransız nüfusunun yarısının saçlarını hayatları boyunca en az bir kez boyattığı göz önüne alındığında, bu endişe verici bir sayıdır. Yalnızca İngiltere’de saç boyaları yılda 100 milyon kez kullanılıyor ve bunun %60’ı evde kullanılıyor.

gfdsadcdv dv 5ers

Saç boyaları yama testi talimatlarıyla birlikte gelse de bu alerjenlere karşı kusursuz bir test değildir. Tetikleyici olmayan bir yama testinden sonra bile vücudunuzun PPD’ye tepki vermeyeceğinin garantisi yoktur.

korkunc olay sacini boyadi yuzu ampul seklini aldi 15 k7Wgkhcy

Estella’nın durumunda, alerji testi yaptı ancak sadece 30 dakika bekledi, ancak talimatlarda boyayı kullanmadan önce 48 saat beklenmesi öneriliyor. Bu deneyim onu saç boyalarının ambalajına ilişkin daha büyük ve daha görünür uyarılar ve talimatlar için kampanya yapmaya yöneltti.