Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uzmanı En Hızlı Artan ve En Çok Görülen Kanser Vakalarını Açıkladı

HERKESİN KORKULU RÜYASI OLAN KANSER VAKALARI YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜRKEN EN HIZLI ARTIŞ YAŞANAN KANSER TÜRÜNÜN AKCİĞER KANSERİ, EN ÇOK GÖRÜLENİN İSE ERKEKLERDE PROSTAT KADINLARDA İSE MEME KANSERİ OLDUĞU AÇIKLANDI.

HERKESİN KORKULU RÜYASI OLAN

Herkesin korkulu rüyası olan kanser vakaları yükselişini sürdürürken en hızlı artış yaşanan kanser türünün akciğer kanseri, en çok görülenin ise erkeklerde prostat kadınlarda ise meme kanseri olduğu açıklandı.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülhan Koşucu, 1-30 Kasım Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı ile ilgili olarak açıklamada bulundu. Akciğer Kanserinin en önemli nedeninin sigara olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Gülhan Koşucu, “Akciğer Kanseri hızla artan ve erkeklerde prostat, kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türüdür. Akciğer kanserinin en önemli nedeni sigaradır” dedi.

Akciğer kanserinin belirtileri, yerleşim yerine göre değişiklik gösterdiğini belirten Uzm. Dr. Gülhan Koşucu, “Akciğer Kanserinin belirtileri yerleşim yerine göre değişiklik gösterir. Sık tekrarlayan akciğer enfeksiyonu, sürekli nefes darlığı, hırıltılı solunum, geçmeyen ve artan öksürük, kanlı balgam, iştah kaybı ve zayıflama, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, yutma zorluğu, kol, sırt ve omuz ağrısı, göz kapağı düşüklüğü, ateş, yüz ve boyunda şişme başlıca belirtileridir. Baş ve kemik ağrısı, yorgunluk ve halsizlik sıkça görülür. Akciğer kanserinin başlıca nedenleri tütün ürünleri (pasif içicilik dahil), genetik geçiş, asbest, silika gibi maden gazı, hava kirliliği, tüberküloz, akciğerlere radyoterapi uygulanması, kronik akciğer hastalıkları, arsenik, nikel, krom gibi bazı metaller olarak sıralanabilir” dedi.

Akciğer Kanserinde tedavi belirlemesinde en önemli faktörün, kanserin tipi ve evresi olduğunu vurgulayan Koşucu, sözlerini şöyle tamamladı; “Akciğer kanseri, görüntüleme yöntemleri ile tespit edildikten sonra kesin tanı biyopsi sonrasında konur. Tedavi belirlemesinde en önemli faktör kanser tipi ve evresidir. Uygun hastalarda cerrahi yöntemle kanserin bulunduğu akciğer veya akciğer bölümü çıkartılabilir. Cerrahi işleme elverişli olmayan hastalara ise kemoterapi ve/veya radyoterapi uygulanabilmektedir. Akciğer kanserinden korunmak için risk faktörlerinden mümkün olduğunca uzak durmak, sağlıklı yaşam alışkanlıkları geliştirmek gerekmektedir.”

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te SİVAS HABER'e abone olun.
Whatsapp Kanal
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.