Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sivas’ta İlk Defa Bir Hasta Kapalı Bypass ile Sağlığına Kavuştu

Sivas’ta ilk kez uygulanan
Arslan Optik
Sivas Personel Servisi

Sivas’ta ilk kez uygulanan kapalı Bypass yöntemiyle bir hasta sağlığına kavuştu. Kapalı Bypass yöntemi hakkında uzmanı açıklamalarda bulundu.

Sivas’ta yaşayan S.K. (45) göğüs ağrısı şikâyetiyle Sivas Medicana Hastanesi Kalp Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kasım Doğan’a başvurdu. Yapılan tetkikler sonrası hastanın damarlarının tıkanıklık olduğu için ameliyata karar verildi. Sivas’ta ilk olarak Kapalı Bypass ameliyat olan S.K. çok kısa bir sürede sağlığına kavuşarak taburcu oldu. Kalp Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kasım Doğan, kapalı Bypass yöntemi hakkında açıklamalarda bulundu. Doğan, Kapalı Bypass ameliyatının Sivas’ta ilk kez uygulandığını ifade ederek, “Son zamanlarda kapalı Bypass gündemde. Bizde en son hastamızı Kapalı Bypass yöntemiyle ameliyat ettik. Kapalı Bypass yöntemi son yıllarda uygulanmaya başladı. Hasta için bir konfor sağlıyor. Hasta çok kısa sürede taburcu olabiliyor ve normal hayatına çok kısa sürede dönebiliyor. Bu yöntem her hastada uygulanamayabilir. Çok fazla kilosu olan ve göğüs duvarında deformiteleri olan insanlarda yapılamayabiliyor. Ama hastaların yüzde 80’ninde 90’nın uygulayabiliyoruz” dedi.

Bu yöntemle iyileşmesi süresi kısalıyor

Kapalı Bypass yöntemi sayesinde hastanın iyileşme süresinin kısaldığını ifade ederek, “Bu yöntemle hasta daha hızlı taburcu oluyor. Günlük hayata erken başlıyor. Yoksa yapılan ameliyat açıkla aynıdır. Aynı işlem yapılıyor. Çünkü göğüs kemiği kesilmediği için hastanın iyileşmesi daha çabuk oluyor. Göğüs kemiği kesildiği zaman bir süre iyileşmesi için beklememiz gerekiyor. O dönem tabi normal hayatı sınırlanmış oluyor. Ama kapalı yöntemle yaptığımız zaman hasta çok çabuk normal hayatına dönebiliyor. İlk kez bu yöntemle bir ameliyatı Sivas’ta yaptık. Genç bir hasta göğüs ağrısı şikayetiyle başvurdu. Yapılan tetkikler sonrası ameliyata karar verildi. Ameliyatı yaptık gayet başarılı geçti. Hastayı 3’üncü günde taburcu ettik” diye konuştu.