Sınıf Tekrarında Türkçe Ortalama Zorunluluğu Geldi

Sınıf Tekrarında Türkçe Ortalama Zorunluluğu Geldi
service
Arslan Optik

Sınıf Tekrarında Türkçe Ortalama Zorunluluğu Geldi

Haberler, liselere yönelik önemli değişikliklerin yapıldığını gösteriyor. Bu değişiklikler arasında not ortalamasının artık sınıf geçmek için yeterli olmaması ve telefon kullanımının sınıfta yasaklanması gibi önemli kararlar bulunuyor.

Geçtiğimiz haftalarda Resmî Gazete’de yayımlanan yönetmelik, uzun süredir tartışılan sınıf tekrarı konusuna açıklık getirdi. Artık not ortalaması tek başına yeterli değil ve öğrencilerin en az 6 başarısız dersi varsa sınıf tekrarı yapmaları gerekiyor. Eğer bu sayı 3 ise, o zaman sorumlu geçmek mümkün olacak. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Ülke TV’deki bir programda bu şartlara yeni bir eklemenin yapıldığını duyurdu.

Türkçe ortalamasının en az 70 olması gerekecek.

Akşam Baskısı programında birbirinden farklı soruları yanıtlayan Bakan Tekin, sınıf geçmek için yerine getirilmesi gereken yeni şartı şöyle açıkladı:

Mevcut durumda 50 ortalamayı tutturan bir öğrenci, birkaç dersinden yüksek not alarak 50’yi tutturduğunda, diğer bütün dersleri 50’nin altında olsa bile geçiyordu. Bir kısmından sorumlu geçiyordu, bir kısmından da ortalamadan geçiyordu. Biz bunu sınırlandırdık. Belli derslerin ortalamanın üzerinde olması gerekiyor. Önümüzdeki hafta yayınlanacak olan temel eğitim yönetmeliğimizde, Türkçeden 70 alma zorunluluğu getirdik. Türkçe ortalaması 70 olmayan öğrencimiz geçemeyecek.

Bunun haricinde liselerde birçok konuda haber gördük. Telefonların sınıfa sokulmaması bunlardan biriydi.

Açık Lise Sınavlarıda Yüz Yüze Olacak

Açık lise ile ilgili uygulamaya baktık. An itibariyle bizim tanımladığımız meşru gerekçeler, sebeplerle açık liseye kayıt yaptıran öğrenci sayısı çok azalmış durumda. Yaklaşık 10 bin kayıt yaptıran öğrenci var. Aldığımız tedbirin kamuoyunda pozitif karşılık bulduğunu ve doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Bu yıl açık lise sınavları da yüz yüze olacak.

Sizin Bu Konu Hakkında Düşünceleriniz Nedir? Aşağıdaki Yorum Alanından Belirtebilirsiniz.

1
be_endim
Beğendim
0
mutlu_oldum
Mutlu Oldum
0
sinir_oldum
Sinir Oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
komik
Komik
0
_z_ld_m
Üzüldüm
Sınıf Tekrarında Türkçe Ortalama Zorunluluğu Geldi


Sivas Kupa Bardak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!