Organ Bağışında E-Devlet Dönemi

featured
service
Arslan Optik

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Elemanı Dr. Öğr. Üyesi Hüsnü Çağrı Genç, 3-9 Kasım Organ Bağışı ve Nakli Haftası’na yönelik yaptığı açıklamada bağışların ihtiyacı karşılamadığını söyledi.

Organ Nakli Merkezinde yürütülen çalışmalar ve gerçekleştirilen operasyonlara değinen Dr. Öğr. Üyesi Genç, fiziki imkânların dünya standartlarını yakaladığını ifade ederek, “Ünitemiz böbrek ve karaciğer nakli konusunda sertifikasyonları tamamlamış olup 2019 yılından bu yana başarılı operasyonlara imza atarak hizmet vermektedir. Merkezimiz, Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız başta olmak üzere hocalarımızın destekleriyle kısa zamanda ülkemizin önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Ekibimiz, Merkez Müdürümüz Doç. Dr. Süleyman Koç’un liderliğinde onlarca kadavra böbrek nakli ve harvesting olarak adlandırılan beyin ölümü gerçekleşen hastalardan organ çıkarılması işlemini rutin olarak yapmaktadır. Merkezimiz, dış merkezden nakil olan veya nakil olacak hem karaciğer hem böbrek hastalarının takip ve tedavileri yapmakta olup, Sivaslı hastalarımızın başka şehirlere gitme zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Koordinatör hemşire ve personel arkadaşlarımız, organ nakli için özel olarak eğitim programlarına katılmış ve bu konuda uzmanlaşmış kişilerden oluşmaktadır. Fiziki imkânlarımız dünya standartlarını yakalamıştır. Ünitemizin daha da gelişip halkımıza hizmetlerini artırması için organ bağışının artması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

Organ bağışı konusu hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Öğr. Üyesi Genç, “Maalesef ülkemizde organ bekleyen çok hasta varken organ bağışlayanların sayısı bu ihtiyacı karşılayamamaktadır. Bunun en önemli sebepleri organ nakli konusunda bilgi eksikliğimizden kaynaklanmaktadır. Bu konuda benim tavsiyem halkımızın en doğru bilgiye ulaşması için Sağlık Bakanlığı’nın resmi sosyal medya platformlarını takip etmeleri, yine organ nakli konusunun en çok merak edilen fıkhi hükümleri için Alo 190 Diyanet Fetva Hattından bilgi almalarıdır” dedi.

“E-devlet üzerinden de bağış yapılabilmektedir”

Organ bağışı için nasıl bir yol izleneceği hakkında açıklamada bulunan Dr. Öğr. Üyesi Genç, e-devlet üzerinden de bağış yapılabildiğine değinerek, “Organlarımızı bağışlamak için merkezimizdeki koordinatörlüğe başvurulabileceği gibi e-devlet üzerinden de bağış yapılabilmektedir. Ayrıca bu konuda niyetli kişilerin yakınlarına bu isteklerini bildirmeleri yeterli olabilmektedir. Organ bağışı yapılması geri dönüşsüz bir karar olmayıp istenildiği zaman bu konudaki fikir değiştirilebilinir. Organ bağışı tüm organları kapsamayıp sadece sizin izin verdiğiniz organların bağışlanması şeklinde gerçekleşir. Unutmayın bir gün siz veya bir yakınız organ nakli bekleyen bir hasta olabilir ve organ bağışının önemini ancak o zaman tam olarak anlayabilirsiniz” açıklamalarında bulundu.

0
be_endim
Beğendim
0
mutlu_oldum
Mutlu Oldum
0
sinir_oldum
Sinir Oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
komik
Komik
0
_z_ld_m
Üzüldüm
Organ Bağışında E-Devlet Dönemi


Sivas Kupa Bardak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!