Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eris Varyantı Türkiye’de 9 Kişi Görüldü Eris Varyantı Nedir? Nasıl Bulaşır?

Eris Varyantı Türkiye’de 9

Eris Varyantı Türkiye’de 9 Kişi Görüldü Eris Varyantı Nedir? Nasıl Bulaşır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünyada hızla yayılmaya başlayan yeni koronavirüs varyantı Eris hakkında resmi bir açıklama yaptı. Bakan Koca, bu varyantın Türkiye’de 9 kişide tespit edildiğini duyurdu. Bakan Koca, sosyal medya platformu Twitter’dan yaptığı paylaşımda şu sözleri kullandı.

“ENDİŞE KONUSU SAYILMAYACAK BİR GELİŞME. Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız”

Eris Virüsü Nedir?

Covid’in bilimsel adı EG.5.1 olan Eris adlı alt varyantının, Omicron varyantından evrimleştiği düşünülüyor. Bu alt varyant, ilk kez 31 Temmuz 2023 tarihinde keşfedildi. Uzmanlar, şu an için panik yapmanın gereksiz olduğunu, ancak yine de kişisel önlemlerin alınması gerektiğini vurguluyor.

Eris Virüsü Nedir Nasıl Bulaşır

ERİS VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NEDİR?

  • Boğaz ağrısı
  • Burun akması
  • Burun tıkanıklığı
  • Hapşırma
  • Kuru öksürük
  • Baş ağrısı
  • Islak öksürük
  • Boğuk ses
  • Kas ağrıları
  • Değişik koku alma

ERİS VİRRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Koronavirüs temelde solunum yoluyla bulaşan bir virüstür. Eris, Covid’in bir alt varyantı olduğundan, bu virüs de aynı bulaşma yöntemine sahiptir. Bir kişi virüsle enfekte olduğunda, öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda havaya virüs içeren damlacıklar yayılır. Bu damlacıkları solumak veya göze temas etmek, virüsün sağlıklı bireylere bulaşmasına yol açabilir. Bu nedenle, enfekte kişilerle yakın temas riskli olabilir. Ayrıca, enfekte olan bir kişi tarafından yayılan damlacıklar yüzeylere düşebilir ve bu yüzeylerde belirli bir süre canlı kalabilir. Bu yüzeylere temas eden kişiler, ellerini yıkamadan veya dezenfekte etmeden yüzlerine dokunduklarında da virüsün bulaşma riski vardır.

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te SİVAS HABER'e abone olun.
Whatsapp Kanal
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.