Açık Liseye Geçiş Kaldırıldımı

Açık Liseye Geçiş Kaldırıldımı
service
Arslan Optik

Açık Liseye Geçiş Kaldırıldımı

Açık liseye geçişin durumu, yaklaşan okul açılışıyla birlikte merak edilen bir konu haline geldi. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler, bu konuya açıklık getirdi. Artık, öğrencilerin bir üst sınıfa geçebilmek için gereken ortalama puan 50 olmayacak. Yeni düzenlemeye göre, 50 ortalama alan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar, sorumluluk sınavlarına tabi tutularak bir üst sınıfa geçebilecekler. Ancak, yönetmelikte belirtilene göre, lisede 4 ders veya daha fazla dersi başarısız olan öğrenciler sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacaklar.

Peki, açık liseye geçiş artık mümkün mü, ya da bu konuda başka değişiklikler olacak mı? Bu soruların yanıtı için detayları inceleyelim…

AÇIK LİSEYE GEÇİŞ KALDIRILDI MI?

Açık liseye geçişlerde de önemli değişiklikler yaşandı. Artık, yönetmelikler doğrultusunda bazı istisnai durumlar haricinde açık liseye geçiş imkânı sınırlı hale geldi.

AÖL’YE GEÇİŞ OLMAYACAK MI?

Orta öğrenim sürecinde, hazırlık sınıfı hariç, bir kez sınıf tekrarı yapılmasına izin verilecek. İkinci bir sınıf tekrarı gerektiren durumda olan öğrencilerin okulla ilişkisi, veli ve öğrenci talepleri dikkate alınarak sonunda kesilecek ve alternatif olarak mesleki eğitim merkezi, Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine kaydı yapılabilecektir.

AÇIK LİSEYE GEÇİŞLE İLGİLİ KARAR

Yönetmelik çerçevesinde, millî sporcular, kaynaştırma öğrencileri, koruma kanunu kapsamındaki öğrenciler, şehit ve gazi çocukları, Bakanlık tarafından mazereti uygun görülenler gibi istisnai durumlar haricinde, açık liseye nakil ve geçişler gerçekleştirilemeyecek.

 

0
be_endim
Beğendim
0
mutlu_oldum
Mutlu Oldum
0
sinir_oldum
Sinir Oldum
1
_a_rd_m
Şaşırdım
0
komik
Komik
0
_z_ld_m
Üzüldüm
Açık Liseye Geçiş Kaldırıldımı


Sivas Kupa Bardak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!