Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

8 Yaşındaki Yemenli Kız Çocuğu Gerdek Gecesi Kanamadan Öldü mü?

‘8 Yaşındaki Çocuk Gelin Düğün Gecesinden Sonra İç Kanamadan Öldü’ başlıklı haber ve görsel bu yıl yine Ekşi Sözlük ve Twitter gibi platformalarda milyonlarca insanın öfkesine neden oldu.  Reuters’ın 2013 yılındaki çocuk istismarı haberinden yola …

'8 Yaşındaki Çocuk Gelin

8 Yaşındaki Yemenli Çocuğun Gerdek Gecesi Kanamadan Öldüğüne İlişkin Görsel ve Haber Gerçek mi?

‘8 Yaşındaki Çocuk Gelin Düğün Gecesinden Sonra İç Kanamadan Öldü’ başlıklı haber ve görsel bu yıl yine Ekşi Sözlük ve Twitter gibi platformalarda milyonlarca insanın öfkesine neden oldu. 

Reuters’ın 2013 yılındaki çocuk istismarı haberinden yola çıkılarak dolaşıma sokulan haberde bazı bilgiler gerçek olsa da infial yaratan görselin gerçekle alakası bulunmuyor. 

Buyrun detaylara birlikte bakıyoruz 👇

‘8 Yaşındaki Çocuk Gelin Düğün Gecesinden Sonra İç Kanamadan Öldü’ başlıklı haberin ekran görüntüsü bir kez daha Twitter ve Ekşi Sözlük gibi platformalarda gündem oldu. Peki her yıl düzenli olarak gündem olan ve büyük tepki çeken haber ne kadar gerçek?

8 yasindaki yemenli kiz cocugu gerdek gecesi kanamadan oldu mu 0 pYqLJJi4

Düğün kıyafeti giymiş gibi küçük bir kız ve uzun sakallı ve takkeli yaşlı bir adamın fotoğrafının yer aldığı bu fotoğraf aslında her yıl gündem olmayı başaran ancak içinde gerçeklikler de taşıyan bir kurgu.

8 yasindaki yemenli kiz cocugu gerdek gecesi kanamadan oldu mu 1 4TmmGr99

Biraz incelediğimizde, haber ajansı Reuters’ın 10 Eylül 2013’te ‘Yemen’de çocuk gelin düğün gecesi iç kanamadan öldü’ başlıklı bir haber geçtiğini görüyoruz.

8 yasindaki yemenli kiz cocugu gerdek gecesi kanamadan oldu mu 2 wqbD2siY

Haber için kullanılan görsellerde yer alan gelinlik giydirilen kız çocuğunun ise konuyla alakası yok. Kapsamlı bir arama yapıldığında, gelinlik giyen kız çocuğunun, Rus web sitesi smotrim.ru’ya 2012 yılında yani Yemen’deki acı olaydan daha önce yüklendiği fark ediliyor.

8 yasindaki yemenli kiz cocugu gerdek gecesi kanamadan oldu mu 3 IFW5uFAX

Her yıl karşımıza çıkan takkeli adamı ise BBC’nin 2 Kasım 2011 tarihli haberinde görmek mümkün. İbrahim Yusuf Kazi adındaki bir imam olduğu belirtilen adam o yıl camide imamlık yaparken genç kızlara tacizde bulunduğu gerekçesiyle iki yıl hapis cezası almış.

8 yasindaki yemenli kiz cocugu gerdek gecesi kanamadan oldu mu 4 fD56Qvwd

Sonuç: 

2013 yılında 8 yaşındaki Yemenli bir çocuk gelinin düğün gecesinde kan kaybından öldüğü olayı ne yazıkki doğru olmasına rağmen haberde kullanılan fotoğrafların gerçekle alakası yok.