Yıllarca Defi̇neci̇leri̇n Talanına Uğrayan Ki̇li̇se Restore Edi̇lmeyi̇ Bekli̇yor

featured
service
Arslan Optik

yillarca definecilerin talanina ugrayan kilise restore edilmeyi bekliyor 3708210Sivas’ın Kangal ilçesinde geçmişte büyük öneme sahip olduğu belirtilen Mancılık Kilisesi restore edilmeyi bekliyor.

Kangal ilçesine bağlı Mancılık köyünde bulunan ve kaç yıllık olduğu bilinmeyen kilise restore edilmeyi bekliyor. Rivayetlere göre içerisinde keşişlerin yetiştiği kilisenin duvarlarında çeşitli dini semboller bulunuyor. Ermeni yapısı kesme taş bir bina olan Mancılık Kilisesi, yer yer sökülen taşlarına rağmen hala ayakta duruyor. Geçmiş yıllarda definecilerin kazı yaparak talan ettiği kilise, şimdilerde ise tehlike altında. Başta zemini olmak üzere çevresinde bulunan birçok noktada kazı yapılan kilise, restore edilerek din turizmine kazandırılmayı bekliyor.

Mancılık Kilisesi’nin geçmişinin çok eskiye dayandığını ifade eden Mancılık köyü muhtarı Yalçın Dallıkavak, “Burası köyümüze ait bir kilise. Rumlardan kalmadır. Büyüklerimiz burada keşişlerin yetiştiğini anlatırdı. 76 kilisenin de vergisinin burada toplandığı söylenirdi. Biz öyle duyup büyüdük” diye konuştu.

Kilisenin din turizmine kazandırılmasını istediklerini söyleyen Dallıkavak, “Şu anki durumu gördüğünüz gibi. Tekrar restore edilmesini istiyoruz. Turizme kazandırılmasını, köyümüzün kiliseye kavuşmasını istiyoruz” dedi.

Kilisenin çok eski bir yapı olduğunu söyleyen köy sakinlerinden Rafet Özdemir ise, “Bizim rivayetlerde kilisenin tarihi çok eski. Bizler de bunu nasıl yıktıysak öyle de düzeltelim, temizleyelim. Bu kilisenin bu halinden kurtulmasını sağlayalım” şeklinde konuştu.

0
be_endim
Beğendim
0
mutlu_oldum
Mutlu Oldum
0
sinir_oldum
Sinir Oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
komik
Komik
0
_z_ld_m
Üzüldüm
Yıllarca Defi̇neci̇leri̇n Talanına Uğrayan Ki̇li̇se Restore Edi̇lmeyi̇ Bekli̇yor


Sivas Kupa Bardak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!