Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yıllarca Defi̇neci̇leri̇n Talanına Uğrayan Ki̇li̇se Restore Edi̇lmeyi̇ Bekli̇yor

SİVAS’IN KANGAL İLÇESİNDE BULUNAN MANCILIK KİLİSESİ, RESTORE EDİLMEYİ BEKLİYOR.

SİVAS’IN KANGAL İLÇESİNDE BULUNAN

yillarca definecilerin talanina ugrayan kilise restore edilmeyi bekliyor 3708210Sivas’ın Kangal ilçesinde geçmişte büyük öneme sahip olduğu belirtilen Mancılık Kilisesi restore edilmeyi bekliyor.

Kangal ilçesine bağlı Mancılık köyünde bulunan ve kaç yıllık olduğu bilinmeyen kilise restore edilmeyi bekliyor. Rivayetlere göre içerisinde keşişlerin yetiştiği kilisenin duvarlarında çeşitli dini semboller bulunuyor. Ermeni yapısı kesme taş bir bina olan Mancılık Kilisesi, yer yer sökülen taşlarına rağmen hala ayakta duruyor. Geçmiş yıllarda definecilerin kazı yaparak talan ettiği kilise, şimdilerde ise tehlike altında. Başta zemini olmak üzere çevresinde bulunan birçok noktada kazı yapılan kilise, restore edilerek din turizmine kazandırılmayı bekliyor.

Mancılık Kilisesi’nin geçmişinin çok eskiye dayandığını ifade eden Mancılık köyü muhtarı Yalçın Dallıkavak, “Burası köyümüze ait bir kilise. Rumlardan kalmadır. Büyüklerimiz burada keşişlerin yetiştiğini anlatırdı. 76 kilisenin de vergisinin burada toplandığı söylenirdi. Biz öyle duyup büyüdük” diye konuştu.

Kilisenin din turizmine kazandırılmasını istediklerini söyleyen Dallıkavak, “Şu anki durumu gördüğünüz gibi. Tekrar restore edilmesini istiyoruz. Turizme kazandırılmasını, köyümüzün kiliseye kavuşmasını istiyoruz” dedi.

Kilisenin çok eski bir yapı olduğunu söyleyen köy sakinlerinden Rafet Özdemir ise, “Bizim rivayetlerde kilisenin tarihi çok eski. Bizler de bunu nasıl yıktıysak öyle de düzeltelim, temizleyelim. Bu kilisenin bu halinden kurtulmasını sağlayalım” şeklinde konuştu.