Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yapamazsın Dediler 7500 Fidandan Hasat Almaya Başladı

SİVAS’TA BİR GİRİŞİMCİ, ‘YETİŞMEZ’ DENİLEN 7 BİN 500 ADET ELMA FİDANINI 4 YIL ÖNCE TOPRAKLA BULUŞTURDU. ARADAN GEÇEN 4 YILIN ARDINDAN BU YIL İLK HASADA BAŞLAYAN GİRİŞİMCİ, ÜRETTİĞİ ÜRÜNLERİ SİVASLI TÜKETİCİLERLE BULUŞTURACAK.

SİVAS’TA BİR GİRİŞİMCİ, ‘YETİŞMEZ’

Sivas’ta bir girişimci, ‘yetişmez’ denilen 7 bin 500 adet elma fidanını 4 yıl önce toprakla buluşturdu. Aradan geçen 4 yılın ardından bu yıl ilk hasada başlayan girişimci, ürettiği ürünleri Sivaslı tüketicilerle buluşturuyor.

Sivas’ta yaşayan Mehmet Dalkürek, 60 dönümlük tarlayı elma bahçesine dönüştürdü. Daha öncesinde karpuz yetiştirdiği bahçeye 7 bin 500 adet bodur elma ağacı diken Dalkürek, 4 yıl önce diktiği ağaçlardan elma hasat etmeye başladı. İl dışından getirdiği starking cinsi bodur elma ağaçlarını dikerek 4 yıl boyunca bakımlarını yapan girişimci Mehmet Dalkürek, bu yıl 60 dönümlük araziden 60 ton civarında ürün almayı hedefliyor. Dalkürek, hasat edilen elmaları Sivas’ta yaşayan tüketicilere sunuyor.

Bahçeyi 4 yıl önce hazırladıklarını ifade eden Mehmet Dalkürek, “Burası kendi tarlamızdı. Bahçeye çevirmeye niyet ettik, elma bahçesi yapalım dedik. Sivas’ın gecesi biraz serin oluyor, gündüzleri de baskın sıcak olunca elmanın daha renk aldığını ve çıtır olacağını söylediler. Mühendislerin araştırmasıyla elma bahçesi yaptık burayı. Güzel bir bahçe oldu. Sivas’ta güzel işler yaptık, burada da profesyonel anlamda elma bahçesi yaptık” dedi.

“Hedefimiz 200 ton üretmek”

Üretilen elmaları ihraç etmek istemediğini söyleyen Dalkürek, “7 bin 500 adet fideyi toprakla buluşturduk, Sivas’a kazandırdık. Sivas’ın toprağında Sivas’ın elmasını yetiştireceğiz. Aslında ihracatlık elma yaptık. Ağaçlarımız bodur ağaç. Kalite olarak da ihracata çok uygun bir elma. Ama niyetimiz kendi marketlerimizde uygun fiyata tüketici ile buluşturmak. Tarladan sofraya dalından koptuğu şekilde aracısız hizmet yapmak istiyoruz. 4 yıl önce dikmiştik bu fideleri, 4 yıldır bekliyoruz. Bu sene inşallah ilk hasadımızı alacağız. 50-60 ton arası elmamız var. Seneye 200 ton hedefimiz var. Sivas’ta yetişmez diyen çok oldu. Bundan önce burada karpuz yetiştirdik. Karpuzdan sonra da meyve fidesi dikerek elmacılığa başladık. Burası güzel bir tesis oldu. İnşallah daha güzel şeyler olacak. Daha çok fide dikmemiz, daha çok üretim yapmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te SİVAS HABER'e abone olun.
Whatsapp Kanal
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.