Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yağışlar Sivas’ı Karadeniz’e Çevirdi

SİVAS’TA BU YIL YAŞANAN YOĞUN YAĞIŞLARIN ARDINDAN BAZI BÖLGELER KARADENİZ’İ ANDIRIYOR. YEŞİL BİTKİ ÖRTÜSÜ İLE GÖRENLERİ MEST EDEN EŞSİZ DOĞA, ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR.

SİVAS’TA BU YIL YAŞANAN

yagislar sivasi karadenize cevirdi 66600c3Sivas’ta bu yıl yaşanan yoğun yağışların ardından bazı bölgeler Karadeniz’i andırıyor. Yeşil bitki örtüsü ile görenleri mest eden eşsiz doğa, ziyaretçilerini bekliyor.

Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Şerefiye köyü bölgesi, eşsiz doğasıyla görenleri büyülüyor. Coğrafi konumu itibarıyla Karadeniz’e yakın olan ilçe bitki örtüsüyle de Karadeniz Bölgesini andırıyor. Çam ağaçlarından oluşan ormanları, yüzlerce tür çiçek ve canlılara ev sahipliği yapan bölge, ziyaretçilerini bekliyor.

2023 yılında yaşanan yoğun yağışların ardından eşsiz görüntülerin ortaya çıktığı bölgede, dağ yamaçlarından çıkan doğal kaynak suları kartpostallık görüntüler ortaya çıkarıyor. Ziyaretçiler; Sivas’ın bozkır olarak bilindiğini ancak bu bölgesinin ise Karadeniz’e benzediğini ifade ediyor.

“Karadeniz’i görmek isteyen doğaseverler buraya gelsin”

Bölgeye doğa tutkunlarını davet eden Ütükyurdu köyü sakini Yunus Bedir, “Sivas her ne kadar bozkır olarak bilinse de, bizim yöremiz Karadeniz’e yakın olduğu için biraz daha yeşil ve ormanlık. Gördüğünüz ırmak, Kızılırmak’a karışıyor ama tatlı su. Her taraf yemyeşil ormanlık, engebeli arazi. Karadeniz’i görenler bilirler. Burası Sivas’a kayıtlı ama Karadeniz iklimi alıyor. Burası Sivas’ın Karadeniz’i. Karadeniz’i görmek isteyen doğaseverler buraya gelsin” dedi.

Mete Bedir ise, “Sivas’ın rakımı bin 500 iken burası 2 bin 100 civarı. Yüksek olduğu için Karadeniz iklimi görüyor. Burası Sivas’tan çok çok ayrı diyebiliriz. Normalde Sivas bozkır olan bir yer ama burada olmayan ağaç türü yok, yabani fındık bile var. Burası Karadeniz’e daha yakın olduğu için Sivas’ın Karadeniz’i diyebiliriz” ifadelerini kullandı.