Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tarihi Alacahan Restore Edilecek

SİVAS’IN KANGAL İLÇESİNDE BULUNAN VE BÖLGENİN EN BÜYÜK HANLARINDAN BİRİSİ OLARAK ADLANDIRILAN ALACAHAN KERVANSARAYI’NDA RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI.

SİVAS’IN KANGAL İLÇESİNDE BULUNAN

Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan ve bölgenin en büyük hanlarından birisi olarak adlandırılan Alacahan Kervansarayı’nda restorasyon çalışmaları başladı.

Kangal’a bağlı Alacahan köyünde bulunan ve mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken tarihi Alacahan Kervansarayı, restore edilecek. Selçuklu Sultanı Alaattin Keykubat tarafından 1150-1180 yıllarında yaptırılan kervansaray, han, cami ve surlardan oluşuyor. İsmini ise siyah ve beyaz taşların oluşturduğu alaca görünümünden alıyor. 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen tarihi kervansaray, geçtiğimiz hafta yeniden restorasyona alındı.

Restorasyon ile ilgili bilgiler veren Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, “Alacahan Kervansarayı, Genel Müdürümüzün acil el atılması gereken eserler arasında gördüğü için projelendirdikten sonra restorasyona alıyoruz. Çatısında akmalar var, kurşunların tokmaklanması dediğimiz işlemin yapılması lazım. İçerisinde nemden dolayı sıkıntılar var, o nemin giderilmesi lazım. Derz ile boşlukların doldurulması lazım” dedi.

Restorasyonun startı verildi

Alacahan Kervansarayı’nın İpek Yolu üzerinde bulunduğuna dikkat çeken Karaca, “Bunun gibi çalışmalar için Kangal Alacahan Kervansarayı’na el atmış durumdayız. Restorasyon için geçen hafta start verildi. Bölge içerisindeki en büyük hanlardan birisi olan bu kervansaraya farklı bir fonksiyon verilmeli. İpek Yolu üzerinde bulunan bu han büyük görevler icra etmiş. Ona güzel bir fonksiyon verilmeli” ifadelerine yer verdi.

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te SİVAS HABER'e abone olun.
Whatsapp Kanal
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.