Tarihi Alacahan Restore Edilecek

featured
service
Arslan Optik

Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan ve bölgenin en büyük hanlarından birisi olarak adlandırılan Alacahan Kervansarayı’nda restorasyon çalışmaları başladı.

Kangal’a bağlı Alacahan köyünde bulunan ve mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken tarihi Alacahan Kervansarayı, restore edilecek. Selçuklu Sultanı Alaattin Keykubat tarafından 1150-1180 yıllarında yaptırılan kervansaray, han, cami ve surlardan oluşuyor. İsmini ise siyah ve beyaz taşların oluşturduğu alaca görünümünden alıyor. 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen tarihi kervansaray, geçtiğimiz hafta yeniden restorasyona alındı.

Restorasyon ile ilgili bilgiler veren Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, “Alacahan Kervansarayı, Genel Müdürümüzün acil el atılması gereken eserler arasında gördüğü için projelendirdikten sonra restorasyona alıyoruz. Çatısında akmalar var, kurşunların tokmaklanması dediğimiz işlemin yapılması lazım. İçerisinde nemden dolayı sıkıntılar var, o nemin giderilmesi lazım. Derz ile boşlukların doldurulması lazım” dedi.

Restorasyonun startı verildi

Alacahan Kervansarayı’nın İpek Yolu üzerinde bulunduğuna dikkat çeken Karaca, “Bunun gibi çalışmalar için Kangal Alacahan Kervansarayı’na el atmış durumdayız. Restorasyon için geçen hafta start verildi. Bölge içerisindeki en büyük hanlardan birisi olan bu kervansaraya farklı bir fonksiyon verilmeli. İpek Yolu üzerinde bulunan bu han büyük görevler icra etmiş. Ona güzel bir fonksiyon verilmeli” ifadelerine yer verdi.

0
be_endim
Beğendim
0
mutlu_oldum
Mutlu Oldum
0
sinir_oldum
Sinir Oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
komik
Komik
0
_z_ld_m
Üzüldüm
Tarihi Alacahan Restore Edilecek


Sivas Kupa Bardak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!