Ak Parti Divriği Belediye Başkan Adayı Av. Özcan Çetin

ArslanTürk İnşaat

Sivas’ta Kış Devliği Hazırlıkları Tamamlandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Arslan Optik

Sivas’ta köylerde kara kışa hazırlıklar tamamlandı. Kadınlar kışlık yiyecekleri hazırlarken erkekler de yakacak ihtiyacını karşıladı.

Sivas’a 39 kilometre uzaklıkta bulunan merkeze bağlı Gazi köyünde kışa hazırlıklar tamamlandı. Kadınlar ve erkeklerin işbirliği içerisinde yaptığı hazırlıklar ile yiyecek ve yakacak ihtiyaçları depolandı. Kadınlar turşu, erişte, kuşburnu marmelattı, reçel, yufka ve ekmek gibi besinleri hazırladı. Köyün erkekleri ise ısınma ihtiyaçlarını karşılayacak olan odunları keserek depoladı.

Kışın tüketmek üzere yufka yapan Emine Kel, “Kışlık yufka yapıyoruz. Yufka, sacda pişirdiğimiz bir ekmek. Fırın ekmeği de yapıyoruz, bunu da yapıyoruz. Hobi olarak yaptık bugün. Börek olarak da kullanıyoruz. Yağlıyoruz, sigara böreği olarak da kullanıyoruz. 3 kişi çalışıyoruz, en az 100’er tane yapıyoruz” dedi.

2 günde yapılıyor, kış boyu tüketiliyor

Yufkanın yapılışını anlatan Rahime Yiğit ise, “Su, süt ve yumurta koyuyoruz. Böreklik yapıyoruz. Güz geldiğinde de turşu ayıklıyoruz, vuruyoruz. Kuşburnu eziyoruz. Yani her şeyi yapıyoruz güzün. İstanbul’da var biz kızım ona gönderiyorum. Sivas’ta var bir oğlum ona gönderiyorum. 2 günde yapıyoruz. Kış boyunca tüketiyoruz” diye konuştu.

Kadınlar evde, erkekler dışarıda hazırlık içerisinde

Kadınlar evde yiyecek hazırlarken yakacak ihtiyacını karşılayan Ahmet Yiğit ise kışa hazırlık yaptığını ifade ederek; “Kadınlar kuşburnu, hamur gibi köyün yiyeceklerinden hazırlık yapıyorlar bizde odun kesiyoruz. Zahmetli, muhakkak oluyor yani köyde yaşamak öyle kolay değil. Her şey kış için. İmece usulü kadınlı erkekli çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

0
can_n_yedi_im
Canını Yediğim
0
essahdanm_la
Essahdanmı La
0
malamat
Malamat
0
heleee_s_racal_
Heleee Sıracalı
0
nemarek
Nemarek
Sivas’ta Kış Devliği Hazırlıkları Tamamlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!