Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sivas’ta Gizemli Çöküntünün Sebebi Bilinmiyor

SİVAS’IN ŞARKIŞLA İLÇESİNDE BİR DAĞIN TEPESİNDE OLUŞAN 5 METRE GENİŞLİĞİNDE 15 METRE DERİNLİĞİNDE Kİ ÇÖKÜNTÜNÜN BİR MAĞARANIN GİRİŞİ OLABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

SİVAS’IN ŞARKIŞLA İLÇESİNDE BİR
Arslan Optik
Sivas Personel Servisi

Sivas’ın Şarkışla ilçesinde bir dağın tepesinde oluşan 5 metre genişliğinde 15 metre derinliğinde ki obruğun bir mağaranın girişi olabileceği düşünülüyor.

Sivas’ın Şarkışla ilçesi Dikili köyü Pur mevkiinde bin 300 rakımlı bir dağın tepesinde oluşan çöküntü görenlerin dikkatini çekiyor. Yaklaşık 5 metre genişliğinde 15 metre derinliğinde olan çöküntünün bir mağaranın girişi olabileceği düşünülüyor. Bölge sakinlerinin iddialarına göre mağaranın çıkışının ise çöküntünün bulunduğu dağın alt kısmından geçen ve Türkiye’nin en uzun ırmağı olan Kızılmaktan olduğu düşünülüyor.

“Kızılırmak’a kadar gittiğini düşünüyorum”

Doğa tutkunu Ahmet Turan Alpayar, mağaranın Kızılırmak’a kadar gittiğini düşündüklerini ifade ederek, “Geçtiğimiz günlerde dağlarda gezerken, böyle bir oluşumla karşılaştım. Derinliği 15 metre civarında. İleriye doğruda muhtemelen Kızılırmak’a kadar gittiğini düşünüyorum. Bir önceki yerde de mağara tüneli keşfettik. Buraların geçmiş zamanlarda sığınak olarak kullanıldığını düşünüyoruz” dedi.