Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sivas’ta 3 Asırlık Ev Geleneksel Peynirlerin Yapılmasında Kullanılıyor

SİVAS’IN ALTINYAYLA İLÇESİNDE KADINLAR TARAFINDAN ÜRETİLEN PEYNİRLER LEZZETİNİ ALABİLMESİ VE BOZULMAMASI İÇİN 3 ASIRLIK EVDE YAKLAŞIK 1 YIL TOPRAĞA GÖMÜLEREK SAKLANIYOR

SİVAS'IN ALTINYAYLA İLÇESİNDE KADINLAR

sivasta 3 asirlik ev geleneksel peynirlerin yapilmasinda kullaniliyor 2afb467Sivas’ın Altınyayla ilçesinde kadınlar tarafından üretilen peynirler, lezzetini alabilmesi ve bozulmaması için 3 asırlık evde yaklaşık 1 yıl toprağa gömülerek muhafaza ediliyor.

Altınyayla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üyeleri kadınlar, binbir zahmetle küp peyniri üretiyorlar. Üretilen peynirler bidon veya küplere basılarak suyunu ve lezzetini alabilmesi için baş kısmını toprağa gömüyorlar. Toprağa gömülen peynirler 6 ay ila 1 yıl arasında kumda bekletiliyorlar. Yaklaşık 300 yıllık kalın duvarları nedeniyle içerisinin serin olduğu evde muhafaza edilen peynirler hazır hale gelince satışa sunuluyor.

“300 yıllık evde peynirlerimizi muhafaza ediyoruz”

Üretici Mevlüde Seher, peynirlerin suyunu çekene kadar kumda bekletildiğini ifade ederek, “300 yıllık bir evde muhafaza ettiğimiz peynirlerimizi bidonlara bastık. Saklamaya bıraktık. 6 ay ya da 1 yıl bekletilecek. Önce yapılan peynirler taşlanıyor suyu çekiliyor. Daha sonra tuzlanıp ovalanıyor. Sıkıca küplere bidonlara basılıyor. Özellikle tezek külü veya kumda saklanıyor. Suyunu çekene kadar 6 ay ya da 1 yıl bekletiliyor. Özellikle bu evde muhafaza etmememizin nedeni serin tutması, bozulmamasıdır. 300 yıllık evde peynirlerimizi muhafaza ediyoruz” dedi.

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te SİVAS HABER'e abone olun.
Whatsapp Kanal
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.