Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sivas’ta 10 Bi̇n Adetle Başladı, Şi̇mdi̇ Sayısı 3 Mi̇lyonu Buldu

SİVAS’TA BİR ÇİFTÇİ, 6 YIL ÖNCE 10 BİN ADET SOLUCANLA BAŞLADIĞI GÜBRE ÜRETİMİNDE 3 MİLYON SOLUCAN SAYISINA ULAŞTI. ÜRETTİĞİ SOLUCAN GÜBRESİNİ BAHÇESİNDE BULUNAN AĞAÇLAR VE SEBZELERDE KULLANAN ÇİFTÇİ VERİMİNİ GÖZLE GÖRÜLÜR ŞEKİLDE ARTIRDI.

SİVAS’TA BİR ÇİFTÇİ, 6

sivasta 10 bin adetle basladi simdi sayisi 3 milyonu buldu 0f01490Sivas’ta bir çiftçi, 6 yıl önce 10 bin adet solucanla başladığı gübre üretiminde 3 milyon solucan sayısına ulaştı. Ürettiği solucan gübresini bahçesinde bulunan ağaçlar ve sebzelerde kullanan çiftçi, verimini gözle görülür şekilde artırdı.

Sivas’ın Gemerek ilçesinde yaşayan Eren Korkmaz, 2017 yılında solucan gübresi üretmeye karar verdi. Yaklaşık 10 bin adet kırmızı Kaliforniya solucanı alan Korkmaz, bu sayıyı yaklaşık 3 milyona çıkardı. Yıllık yaklaşık 15 ton solucan gübresi üreten Eren Korkmaz, ürettiği doğal gübreyi bahçesinde bulunan badem ağaçlarında ve sebzelerde kullandı.

“10 bin solucan ile başladık, 3 milyona ulaştık”

Solucan gübresi tesisi ile ilgili bilgiler veren Eren Korkmaz, “Burası solucan gübresini ürettiğimiz çadırımız. Ağaçlarımıza da bu gübreden vermekteyiz. Biz solucan gübresi işine 2017 yılında 10 bin solucan ile başladık. Şu anda yaklaşık 3 milyona yakın solucanımız var. Bunlar özellikle gübre için alınmış kırmızı Kaliforniya solucanı” ifadelerine yer verdi.

“Muazzam bir verim alıyoruz”

Solucan gübresinin tarımsal üretimde büyük verim sağladığını belirten Korkmaz, şöyle konuştu:

“Burada ürettiğimiz gübreleri ağaçlarda ve sebzelerde kullanıyoruz. Gerçekten de muazzam bir verim alıyoruz. Bunların mamaları var. Üzerinden 6 ay geçmiş büyükbaş hayvan gübresi, çay posası, saman, yumurta kabuğu, çekirdek gibi şeyler veriyoruz. Çok fazla acı, yağlı ve asitli şeyleri yemiyorlar. Bu verim açısından ağaçları da, sebzeleri de etkiliyor. Şu anda yıllık 15 ton civarında solucan gübresi alıyoruz. Büyütmeyi düşünüyoruz. Bu rakamı aylık olarak almayı istiyoruz.”

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te SİVAS HABER'e abone olun.
Whatsapp Kanal
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.