Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sivas’ın Koyulhisar İlçesinde Sağlığa İyi Geliyor Diyerek Ağaçları Kesiyorlar

Sivas Koyulhisar ilçesinde bazı

Sivas Koyulhisar ilçesinde bazı vatandaşlar hurafeye inanarak yarım asırlık ağaçları kökünden kesiyor. Bu hurafeye dayalı ağaç kesimi, bölge sakinleri tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Sivas’ın Koyulhisar ilçesine bağlı Kayaören köyüne gelen vatandaşlar hurafeye inanıp yarım asırlık bir çam ağacını kökünden kesti. İliç veya soymuk denilen tabakaya ulaşıp yemek için kesilen ağaç bölge sakinleri tarafından tepkiyle karşılandı. Köy sakinlerinden Özmen Dündar, vatandaşların sağlığa faydalı olduğunu düşündükleri için ilici yediğini söyledi. Ağacın kesilmesine tepki gösteren Dündar, yetkililerin bunun önüne geçmesi gerektiğini belirtti.

“Bilimsel açıdan kanıtları yok”

Köy sakinlerinden Özmen Dündar, bu tür uygulamanın bilimsel bir açıdan ispatının olmadığını ifade ederek, “ Ormanda dolaşıyordum bu manzara ile karşılaştım. Ağaçların kabuklarına soyarak ulaştıkları o maddeye bu yörede “İliç” denir. Kişi o maddeye ulaşmak için ağacı dibinden kesmiş bunu yiyenin şifa bulduğu bazı hastalıklara iyi geldiği düşünülüyor. Aslında hiç birinin bilimsel açıdan ispatları yok. Yazık etmişler. En az 50 yıllık bir canlıyı hayattan koparmış. Çok üzüldük. Böyle tedavi yönetimi olamaz. Yetkililer bunun önüne geçsin” dedi.