Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sivas Dahil 9 İle 7.4 Deprem Uyarısı; Yıkıcı Olabilir

İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri

İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Bölüm Başkanı ve Öğretim Görevlisi Vehbi Aluçlu Malatya fayının olası bir depremde etkileyeceği 8 ili açıkladı.

Aluçlu, fayın tek seferde kırılması durumunda 7.2 ila 7.4 büyüklüğünde bir deprem üretebileceğini söyledi.

Aluçlu, fayın tek seferde kırılması durumunda 7.2 ila 7.4 büyüklüğünde bir deprem üretebileceğini belirtmektedir. Ayrıca, Tunceli’ye kadar olan 220 kilometrelik fay hattının tek seferde kırılması durumunda 7’nin üzerinde büyüklükte bir depremin meydana gelebileceği vurgulanmaktadır. Bu durum, bölgedeki deprem riskinin yüksek olduğunu ve önlem alınması gerektiğini göstermektedir. Fayın 10 bin yılda 4 defa kırıldığı ve en son kırılmanın 2 bin 500 yıl önce gerçekleştiği belirtilmektedir. Bu durum, fayın kırılma periyodunun uzun olduğunu ve riskin arttığını göstermektedir.

Malatya fayıyla ilgili yapılan çalışmaların yetersiz olduğu da vurgulanmaktadır. Ancak, Tunceli Üniversitesinden bir akademisyenin konuyla ilgili çalışma yaptığı ve ilerleyen dönemde daha detaylı araştırmaların yapılacağı belirtilmektedir. Bu çalışmaların, bölgedeki deprem riskinin daha iyi anlaşılmasına ve önlemlerin alınmasına yardımcı olması beklenmektedir.

Aluçlu’nun açıklamalarına göre, Malatya fayının kırılması durumunda etkilenecek iller arasında Malatya’nın yanı sıra Sivas, Kahramanmaraş, Adıyaman, Tokat, Tunceli, Bingöl, Elazığ ve Erzincan olmak üzere toplam 9 il yer alıyor.

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te SİVAS HABER'e abone olun.
Whatsapp Kanal
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.