Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Si̇vasta Hububat Rekoltesi̇ Arttı, Kali̇te Düştü

SİVAS’TA BU YIL YAŞANAN YOĞUN YAĞIŞLAR NEDENİYLE HUBUBAT ÜRÜNLERİNDE VERİM ARTARKEN, KALİTEDE DÜŞÜŞ YAŞANDI.

SİVAS'TA BU YIL YAŞANAN

sivasta hububat rekoltesi artti kalite dustu 83a8416Sivas’ta bu yıl yaşanan yoğun yağışlar nedeniyle hububat ürünlerinde verim artarken, kalitede düşüş yaşandı.

2023 yılının ilkbahar ve yaz aylarında etkili olan yağmur üreticileri etkiledi. Yağmur ile verim artsa da sarı pas ve septoria hastalıkları nedeniyle kalite düştü. 2023 yılı hasat dönemini değerlendiren Sivas Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Çetindağ, eylül ayı itibarıyla hasat döneminin sona erdiğini söyledi. Çiftçilerin Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO) randevu alarak hasat ettikleri ürünleri sattığını söyleyen Çetindağ, “2023 yılı iklim değişikliğinden dolayı aşırı yağışlarla geçti. Hasat zamanı yaklaştığında ise aşırı sıcaklıklardan dolayı rekoltenin fazla olmasına rağmen kalite oranımız düştü. Sayın Cumhurbaşkanımız tarım arazilerinde ekilmedik yer kalmamasını söylemişti. Bizim Anadolu insanımız da tüm arazilerini ekti. İklim şartlarının sıkıntılı olması nedeniyle kalite düştü” dedi.

“Çiftçilerimiz üretmeye devam edecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iyi bir alım fiyatı açıkladığını ifade eden Çetindağ, “Çiftçinin elinde ürün kalmayacak dendi. Ben biliyorum ki Cumhurbaşkanımız verdiği sözü yerine getirir. Çiftçilerimiz üretmeye devam edecek. Bu vatan bizim. Çiftçilerimiz emin olsun ki Sivas Ziraat Odası olarak başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bütün devlet büyüklerimizle istişare halindeyiz. Genel başkanımız da bu konuları sürekli dile getiriyor. Tarımda stratejik bir öneme sahip çiftçilerimiz tüccarlara ezdirilmesin” diye konuştu.

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te SİVAS HABER'e abone olun.
Whatsapp Kanal
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.