Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Si̇vas’ta 1 Mi̇lyon Adet Yavru Balık Göllere Bırakıldı

SİVAS’TA İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN BALIKLANDIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR. BU ÇERÇEVEDE İL MERKEZİ VE İLÇELERDE BULUNAN GÖLLERE TOPLAMDA 1 MİLYON ADET YAVRU BALIK BIRAKILDI.

SİVAS’TA İL TARIM VE

sivasta 1 milyon adet yavru balik gollere birakildi 72443a0Sivas’ta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından balıklandırma çalışmaları devam ediyor. Bu çerçevede il merkezi ve ilçelerde bulunan göllere toplamda 1 milyon adet yavru balık bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından; su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele ve metodlara dayalı balıklandırma maksadıyla başlatılan “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” 2023 yılı Balıklandırma programı çerçevesinde; Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından balıklandırma çalışması yapıldı.

Balıklandırma çalışmalarına katılan Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında “1 Milyon Yavru Balık Göletlerimizle Buluşuyor” projesi çerçevesinde 1 milyon adet yavru sazan balığı, Hafik, İmranlı, Kangal, Merkez, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli ve Zara ilçelerinde bulunan 20 adet göl ve gölete bırakılmıştır. Balık stoklarının artırılması suretiyle, su ürünleri tüketiminin artırılması, tüketime bağlı istihdam oluşturması amacıyla iç su kaynaklarında doğal bir tür olan sportif ve ticari avcılıkta tercih edilen sazan balığı kullanılmaktadır. Yapılan çalışma ile göl ve göletlerin balık populasyonlarının desteklenmesini, göl ekosisteminin canlı tutulmasını ve yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesi hedeflenmektedir. Balıklandırma faaliyetinin yöre halkı tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılandığı görülmektedir” dedi.

“Çalışmalarımız devam edecek”

Balıklandırma çalışmalarının artarak devam edeceğini vurgulayan Yıldız, “Su ürünleri stoklarını arttırmak amacıyla Bakanlığımız tarafından yürütülen balıklandırma programı çerçevesinde İl Müdürlüğümüz tarafından her yıl ihtiyaç duyulan göl ve göletlere balıklandırma çalışmaları devam edecektir. Beklenen faydanın üst düzeyde alınabilmesi için; balıkların korunması ve sürdürülebilir avcılığa bağlı olduğundan bırakılan bu yavruların en az bir kez yavru vermesine imkan tanınmasını siz balıkçılarımız ve halkımızdan bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te SİVAS HABER'e abone olun.
Whatsapp Kanal
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.