Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sedef Hastalığının Dünyadaki Tek Şifa Merkezi Sivas’ta

DÜNYADA SADECE SİVAS’IN KANGAL İLÇESİNDE BULUNAN VE SEDEF HASTALIĞININ DÜNYADAKİ TEK DOĞAL TEDAVİ MERKEZİ OLARAK BİLİNEN KANGAL BALIKLI KAPLICA, SICAK HAVALARINDA ETKİSİYLE HEM SERİNLEMEK HEM DE ŞİFA BULMAK İSTEYENLERİN YOĞUN İLGİSİNİ GÖRÜYOR

DÜNYADA SADECE SİVAS'IN KANGAL

sedef hastaliginin dunyadaki tek sifa merkezi sivasta e86157bDünyada sadece Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan ve sedef hastalığının dünyadaki tek doğal tedavi merkezi olarak bilinen Kangal Balıklı Kaplıca, sıcak havaların da etkisiyle hem serinlemek hem de şifa bulmak isteyenlerin yoğun ilgisini görüyor.

Sivas’ın Kangal ilçesine 13 kilometre uzaklıkta bulunan “Kangal Balıklı Kaplıca” dünyada sadece burada bulunan doktor balıklarıyla adından bir hayli söz ettiriyor. Şifa bulmak isteyen sedef, egzama gibi cilt hastaları, bu kaplıcayı tercih ediyor. Cilt hastaları 37 derecelik sıcaklıktaki selenyumlu suda doktor balıkların dokunuşlarıyla şifa bulabiliyorlar. Hava sıcaklıklarının 36 dereceyi bulduğu kentte sıcaktan bunalan vatandaşlar kendilerini balıklı bu kaplıcaya attı. Vatandaşlar kaplıcaya girerek hem serinledi hem de doktor balıkların terapi etkisiyle de tedavi gördü.

“Su sıcak olmasına rağmen yine de serinletiyor”

Adnan Yıldız, suyun sıcak olmasına rağmen yine de serinlettiğini ifade ederek, “Buranın kaplıcalarından yararlanıyoruz. Doktor balıklarından yararlanıyoruz. Tedavilerimize iyi geliyor. Değişiklik oluyor. Hem pikniğimizi yapıyoruz hem havuzumuza giriyoruz. Balıklarla haşir neşir oluyoruz. Havalar sıcak, su da serinletiyor. Su sıcak olmasına rağmen yine de serinletiyor. Oldukça kalabalık. Herkes geliyor. Biz aile olarak 10 kişi geldik. Sedef hastalığı, yarası olanlara çok iyi geliyor. Ayağında, vücudunda ufak tefek yaralar, pullanmalar varsa hepsini yiyip tedavi ediyorlar” dedi.

“Sosyal medyadan keşfettik”

Feridun Ulusoy, kaplıcayı sosyal medyadan keşfettiğini ifade ederek, “Kayseriliyiz, Fransa’dan geliyorum. Sosyal medyadan keşfettik burayı. İlk defa geliyoruz. Çok tavsiye edilebileceğimiz bir yer. Balıklar alışkın olmadığınız zaman sanki yiyormuş gibi geliyor ama aslında gıdıklıyor. 5-10 dakika alışma zamanımız var, ondan sonra gayet güzel oluyor. Hava sıcak, çocuklar rahatlıkla suyun içinde kalabiliyorlar” diye konuştu.