Piri Reis Haritası’nın 550. Yılı Kutlanıyor

Piri Reis Haritası'nın 550. Yılı Kutlanıyor
service
Arslan Optik

Piri Reis Haritası’nın 550. Yılı Kutlanıyor

Osmanlı İmparatorluğu‘nun en önemli denizcilerinden biri olan Piri Reis‘in 1513 yılında çizdiği ve dünyanın ilk dünya haritalarından biri olarak kabul edilen Piri Reis Haritası‘nın 550. yıldönümü kutlanıyor.

Türkiye’nin çeşitli illerinde ve uluslararası alanda çeşitli etkinliklerle kutlanan yıldönümüne ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Piri Reis Haritası, Türk ve dünya coğrafyası için önemli bir eserdir. Harita, 16. yüzyıl Avrupa ve Müslüman denizcilerinin coğrafya bilgilerini içermektedir. Bu nedenle, Piri Reis Haritası’nın 550. yıldönümünü tüm Türkiye ve dünya ile birlikte kutluyoruz” denildi.

Etkinlikler kapsamında neler yapılacak?

Piri Reis Haritası’nın 550. yıldönümü kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerinde çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Bu etkinlikler arasında konferanslar, sergiler, sempozyumlar ve belgesel film gösterimleri yer alıyor.

İstanbul’da, Piri Reis Müzesi’nde bir sergi düzenlenecek. Sergide, Piri Reis Haritası’nın yanı sıra Piri Reis’in diğer eserleri de sergilenecek. Ayrıca, Piri Reis’in hayatını ve çalışmalarını anlatan bir konferans düzenlenecek.

Ankara’da, Milli Kütüphane’de bir sergi düzenlenecek. Sergide, Piri Reis Haritası’nın bir kopyası ve Piri Reis’in diğer eserlerinin dijital kopyaları sergilenecek. Ayrıca, Piri Reis’in hayatını ve çalışmalarını anlatan bir sempozyum düzenlenecek.

İzmir’de, İzmir Tarih ve Sanat Müzesi’nde bir sergi düzenlenecek. Sergide, Piri Reis Haritası’nın bir kopyası ve Piri Reis’in diğer eserlerinin dijital kopyaları sergilenecek. Ayrıca, Piri Reis’in hayatını ve çalışmalarını anlatan bir belgesel film gösterimi yapılacak.

Piri Reisin Topkapı Müzesinde Sergilenen Haritası
Piri Reisin Topkapı Müzesinde Sergilenen Haritası – Kaynak: TRT Haber

Piri Reis Haritası’nın önemi

Piri Reis Haritası, dünyanın ilk dünya haritalarından biri olarak kabul edilmektedir. Harita, Avrupa ve Afrika’nın batı kıyıları ile Güney Amerika’nın doğu kıyılarını göstermektedir. Harita, Kristof Kolomb’a ait bir haritanın da bulunduğu yirmi kaynağın bütünleştirilmesiyle hazırlanmıştır.

Piri Reis Haritası, coğrafya tarihi açısından önemli bir eserdir. Harita, 16. yüzyıl Avrupa ve Müslüman denizcilerinin coğrafya bilgilerini içermektedir. Bu nedenle, Piri Reis Haritası, dünya haritacılığı tarihinde önemli bir yere sahiptir.

0
be_endim
Beğendim
1
mutlu_oldum
Mutlu Oldum
0
sinir_oldum
Sinir Oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
komik
Komik
0
_z_ld_m
Üzüldüm
Piri Reis Haritası’nın 550. Yılı Kutlanıyor


Sivas Kupa Bardak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!