Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MİT’ten Süleymaniye’de Nokta Operasyon

GÜVENLİK KAYNAKLARINDAN EDİNİLEN BİLGİYE GÖRE, BİR DÖNEM PKK YÜRÜTME KONSEYİ EŞ BAŞKANI CEMİL BAYIK VE YÜRÜTME KONSEYİ ÜYESİ DURAN KALKAN’IN KURYE VE KORUMALIĞINI YAPAN HÜSNÜ KÜMEK’İN SÜLEYMANİYE’DE ÖRTÜLÜ FAALİYETTE BULUNDUĞU TESPİT EDİLDİ.

GÜVENLİK KAYNAKLARINDAN EDİNİLEN BİLGİYE
Arslan Optik
Sivas Personel Servisi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK’nın sözde Süleymaniye Kelar sorumlusu “Şevger Azad Aras” kod adlı Hüsnü Kümek’i Irak’ın Süleymaniye şehrinde gerçekleştirdiği nokta operasyonla etkisiz hale getirdi.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bir dönem PKK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık ve Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan’ın kurye ve korumalığını yapan Hüsnü Kümek’in Süleymaniye’de örtülü faaliyette bulunduğu tespit edildi. PKK’nın istihbarat oluşumlarından NLP bünyesinde özel görevler icra eden Hüsnü Kümek’in Süleymaniye ve Kelar’da örgüte müzahir çevrelere yönelik eğitim faaliyetleri düzenlediği, çalışmaları esnasında elde ettiği istihbaratı örgütün üst yönetimine aktardığı ve bölge halkını Türkiye aleyhinde örgütlediği öğrenildi. MİT, Süleymaniye’deki saha ajanları sayesinde Kümek’in saklandığı yeri tespit etti. Toplanan istihbarat sonrasında teröristin etkisiz hale getirilmesi için kapsamlı bir çalışma başlatıldı. Uygun şartların oluşması ile sözde KCK-NLP mensubu Hüsnü Kümek, MİT’in Süleymaniye’de düzenlediği nokta operasyonla etkisiz hale getirildi.

“Şevger Azad Aras” kod adlı terörist Hüsnü Kümek, 1999 yılında PKK’ya katıldı. 2002-2003 arasında “Abbas” kod adlı Duran Kalkan’ın basın faaliyetlerinden sorumlu olarak faaliyet gösterdi. Sözde özel kuvvetler bünyesinde Kandil’de lojistik alanında çalıştı. 2012 yılında NLP bünyesinde görevlendirildi. Suriye’nin kuzeyinde sorumlu düzeyde görev yaptı. Bir dönem “Cuma” kod adlı Cemil Bayık’ın özel korumalığını yaptı. NLP ile sözde Başkanlık Konseyi arasındaki irtibattan sorumlu olarak Cemil Bayık’a bağlı kurye faaliyetleri gerçekleştirdi. Bayık’ın güvendiği ve sevdiği örgüt mensuplarından biri olarak tanınan Kümek hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan arama kaydı bulunuyordu.