Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Metruk Bi̇r Evde Bulunmuştu, 150 Ton Rekolte Bekleni̇yor

YILLAR ÖNCE SİVAS’IN ZARA İLÇESİNDE METRUK BİR EVDE BULUNAN HABEŞ BUĞDAYI DÜZENLENEN TÖRENLE HASAT EDİLDİ

YILLAR ÖNCE SİVAS'IN ZARA

metruk bir evde bulunmustu 150 ton rekolte bekleniyor 80f42e6Yıllar önce Sivas’ın Zara ilçesinde metruk bir evde bulunan Habeş buğdayı düzenlenen törenle hasat edildi.

İsmini Zara’nın kuzey bölgesi olan Habeş’ten alan, Habeş buğdayı “Yerli Tohuma Sahip Çık” teması çerçevesinde Sedille köylerinde 120 dönümde, çiftçiler tarafından da 80 dönümde ekimi gerçekleştirilmişti. Bir grup iş adamı öncülüğünde; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün destekleriyle başlatılan projeyle yetiştirilen Habeş Buğdayının hasadı yapıldı. Habeş buğdayında bu yıl 150 ton rekolte bekleniyor. İlçeye bağlı Ekinli Köyü düzenlenen hasat programında konuşan Vali Yılmaz Şimşek, Habeş buğdayının protein değerinin çok yüksek olduğunu ifade etti.

“Ata tohumumuz yaşatılacak, daha çok ekilecek”

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek geçtiğimiz yıl Zara Sedille köyünde Habeş buğdayı hasadı gerçekleştirildiğini hatırlatarak, “Bugün de ikinci hasadımızı gerçekleştirmek için buradayız. Ata tohumumuz Habeş tohumunun yaygınlaşması adına, yaşatılması adına, bizden sonraki nesillere de aktarılması adına önemli bir proje. İnşallah bu çaba ve çalışmalarımızla ata tohumumuz yaşatılacak, daha çok ekilecek, yaygınlaşacaktır. Küresel ısınmanın, iklim değişikliğinin yaşandığı ve tarımın öneminin ortaya çıktığı bu günlerde böyle organik bir buğdayın yaygınlaşmasına bu proje vesile olacak inşallah. Aynı zamanda bu tohumun önemli bir özelliği var; protein değerinin çok yüksek olması ve bundan sonraki üretilecek tohumlar için gen kaynağı teşkil etmesidir. Bu anlamda oldukça önemli bir proje” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Yılmaz Şimşek, Sivas Milletvekili Abdullah Güler ile birlikte biçerdöverle Habeş buğdayının hasadına katıldı.

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te SİVAS HABER'e abone olun.
Whatsapp Kanal
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.