Katkı Maddesi̇ Kullanmadan Yapıyor, Si̇pari̇şlere Yeti̇şemi̇yorlar

featured
service
Arslan Optik

katki maddesi kullanmadan yapiyor siparislere yetisemiyorlar bc86abeSivas’ın Zara ilçesine bağlı Koççukuru yaylası sakinleri, katkı maddesi kullanmadan peynir yapıyor. Üreticiler, büyük emeğin ürünü olarak ortaya çıkan doğal peynir siparişine yetişemiyor.

Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Korkut köyü sakinleri yazın gelmesiyle birlikte yaylalara çıktı. Koççukuru yaylasına gelen köy sakinleri hayvansal gıda üretimine başladı. Başta peynir olmak üzere tereyağı, kaymak gibi birçok ürünü tamamen doğal imkânlarla üreten yayla halkı, gelen siparişlere yetişemiyor. Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan yapılan ürünler, büyük emekler sonucu hazırlanıyor.

Katkı maddesi kullanılmıyor

Yaptıkları peynirin rağbet gördüğünü dile getiren Esma Demirdöven, Yaptığımız peynirleri yiyoruz, satıyoruz, isteyenlere veriyoruz. Çok istiyorlar peynirleri. Gurbette yaşayanlara gönderiyoruz” dedi.

Peynirin yapım aşamalarını anlatan Hülya Yılmaz ise “Yaylaya göçtük. Koyun ve inek sağıyoruz. Peynir, yağ, tereyağı, kaymak yapıyoruz. Yayık yayıyoruz. Peyniri leğene seriyoruz, yüzünün kaymağını topluyoruz onu yağ yapıyoruz. Altının sütünü peynir yapıyoruz. Sütü ısıtıyoruz, maya atıyoruz ve tutturuyoruz ve pişiriyoruz. Piştikten sonra soğutuyoruz. Daha sonra torbalıyoruz, kurutuyoruz. Kuruduktan sonra doğruyoruz, bidonlara basıp satıyoruz. Tamamen doğal peynir. 2 günün sütünden 2 bidon peynir basıyoruz” ifadelerini kullandı.

0
be_endim
Beğendim
0
mutlu_oldum
Mutlu Oldum
0
sinir_oldum
Sinir Oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
komik
Komik
0
_z_ld_m
Üzüldüm
Katkı Maddesi̇ Kullanmadan Yapıyor, Si̇pari̇şlere Yeti̇şemi̇yorlar


Sivas Kupa Bardak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!