Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Divriği Ulu Camii Restorasyon için Ziyarete Kapatıldı

SİVAS’IN DİVRİĞİ İLÇESİNDE BULUNAN VE DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLAMAYAN DİVRİĞİ ULU CAMİ VE DARÜŞŞİFASI RESTORASYON ÇALIŞMALARI ÇERÇEVESİNDE BİR SÜRELİĞİNİ TAMAMEN ZİYARETE KAPATILDI.

SİVAS’IN DİVRİĞİ İLÇESİNDE BULUNAN

divrigi ulu camii restorasyon icin ziyarete kapatildi 93be8c7Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunan ve dünyada eşi benzeri olamayan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası restorasyon çalışmaları çerçevesinde bir süreliğini tamamen ziyarete kapatıldı.

8 asır önce Sivas’ın Divriği ilçesinde Mengücek Beyliği döneminde 1229’da Ahmet Şah ile eşi Melike Turan Melek tarafından yaptırılan Divriği Ulu Cami birçok özelliği ile kendine hayran bırakıyor.

UNESCO tarafından Türkiye’de koruma altına alınan ilk eser olan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası, eşsiz mimari özellikleriyle baş mimarının yaptığı tek eser olarak biliniyor. Baş mimar Muğis oğlu Ahlatlı Hürrem Şah’ın öncesinde ve sonrasında başka bir eseri bulunmuyor. Aradan geçen 8 asra rağmen bir benzeri yapılamayan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasında 10 binden fazla bir birinden farklı motif bulunuyor. Camiye ziyarete gelenler belirli bir saatte cennet kapısı ve taç kapıda beliren namaz kılan insan siluetine hayran kalıyor. Bir süredir yenileme çalışmaları devam eden cami sadece dışarıdan ziyaret edilebiliyordu. Divriği Kaymakamlığı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasının tamamen ziyarete kapatıldığını duyurdu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “22.08.2023 Tarihinden itibaren Divriği Ulu Camii’nde devam eden restorasyon çalışmalarının çerçevesi genişletilerek cami etrafında bulunan ziyaretçi yürüyüş platformu kaldırılmış olup ziyaretçilere kapatılmıştır” denildi.

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te SİVAS HABER'e abone olun.
Whatsapp Kanal
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.