Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Canova Gölleri̇ Turi̇zme Kazandırılmaya Bekli̇yor

SİVAS’IN ZARA İLÇESİNE BAĞLI CANOVA KÖYÜNDE BULUNAN DOĞAL OLUŞUMLU İKİ GÖL DİKKAT ÇEKİYOR. BOZKIRIN NAZAR BONCUĞU OLARAK ADLANDIRILAN GÖLLER TURİZME AÇILMAYI BEKLİYOR.

SİVAS’IN ZARA İLÇESİNE BAĞLI

canova golleri turizme kazandirilmaya bekliyor 6fbc83cSivas’ın Zara ilçesine bağlı Canova köyünde bulunan doğal oluşumlu iki göl dikkat çekiyor. Bozkırın nazar boncuğu olarak adlandırılan göller turizme açılmayı bekliyor.

Sivas’ın Zara ilçesine bağlı Canova köyünde bulunan doğal oluşumlu göller, ilginç yapıları ile dikkat çekiyor. Aralarında 50 metrelik mesafe bulunmasına rağmen sularının renkleri birbirinden farklı olan göller, bozkırın nazar boncuğu olarak da biliniyor. İrili ufaklı yüzlerce göle sahip Sivas’ta Canova köyüne iki kilometre mesafedeki göller görenlerin ilgisini çekiyor. Aynı bölgede birbirine yakın olan bu göller, birçok doğaseveri kendine hayran bırakıyor. Bu yıl yoğun yağışların ardından su seviyesinde artış gözlenen göller, turizme kazandırılmayı bekliyor.

“Ağgöl ve Karagöl’ün turizme açılmasını istiyoruz”

Göllerin paha biçilemez olduğunu ifade eden Canova köyü muhtarı Yahya Şahin, “Bu göllere köyümüzün nazar boncuğu diyoruz. Görmeye değer. Bu iki gölümüzün de yağmurlar nedeniyle suyu fazlalaşmış. Birisi Karagöl, bu da Ağgöl. O gölün suyu kara, bunun suyu ise berrak. Köyümüzde işte böyle nadide göllerimiz mevcuttur. Bu göller Cenab-ı Hakk’ın bir lütfu. Biraz da ilerisinde bir obruk oluştu. O da aynı bu şekilde su tuttu. O da görülmeye değer. Karagöl daha derinde ama suyu dediğimiz gibi karadır. Balığı yok. Burada ise balığı bol ve lezzetlidir. Göllerimizin turizme açılmasını istiyorum” diye konuştu.