Bulaşıcı Zombi Virüsü Bulundu

featured
service
Arslan Optik

Donmuş toprakta ölmeden bekleyen ve hala bulaşıcı olan 50.000 senelik zombi virüs ortaya çıkarıldı. Peki bu durumdan ne kadar korkmamız gerekiyor?

Araştırmacılar, yaşları 27.000 ile 48.500 yıl arasında değişen toplam 13 yeni virüs keşfetti ve dahası, bu virüsleri canlandırdı. Bunların bazıları şimdiye kadar canlandırılan en eski virüsler olabilir. Bazıları bir Sibirya kurdunun donmuş bağırsaklarında, diğerleri ise büyük miktarda mamut yünü içeren bir permafrost örneğinde bulundu.

Virüsler, binlerce yıl boyunca donmuş olmalarına rağmen, ekip onlara yeni bir hayat verdikten sonra kültürlenmiş amipleri enfekte etmeyi başardı. Bu, oldukça zihin açıcı olmasının yanı sıra, halk sağlığı açısından da potansiyel bir endişe kaynağı.

 

Çalışmanın yazarlarından Profesör Jean Michel Claverie, “Virüsleri enfekte eden bu amipleri, permafrostta bulunabilecek diğer tüm olası virüsler için vekil olarak görüyoruz” diyor ve devam ediyor: “Birçok başka virüsün izlerini de görüyoruz. Yani orada olduklarını biliyoruz. Hâlâ hayatta olduklarından emin değiliz. Ama bizim mantığımıza göre, eğer amip virüsleri hala hayattaysa, diğer virüslerin de hala hayatta olmamaları ve kendi konakçılarını enfekte etmemeleri için hiçbir neden yok.”

Eriyen donmuş toprak, son yıllarda dünyanın en eski DNA’sı ve 3.500 yıllık bir ayı da dahil olmak üzere çok sayıda antik mucizeyi ortaya çıkardı. Ancak aynı zamanda, bulaşıcı “zombi” virüsler gibi kulağa daha uğursuz gelen bazı sürprizleri de gizliyor. Bununla birlikte, Claverie ve diğer yazarlar, belki de daha acil bir endişenin, çözülen permafrosttaki bakteriler (şarbona neden olan türler gibi) olduğunu öne sürüyor.

 

0
be_endim
Beğendim
0
mutlu_oldum
Mutlu Oldum
0
sinir_oldum
Sinir Oldum
2
_a_rd_m
Şaşırdım
0
komik
Komik
0
_z_ld_m
Üzüldüm
Bulaşıcı Zombi Virüsü Bulundu


Sivas Kupa Bardak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!