Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bu Tokmaklar Kapıyı Çalanın Cinsiyetini Anlatıyor

SİVAS’IN DİVRİĞİ İLÇESİNDE KONAKLARIN DIŞ KAPILARINDA BULUNAN KAPI TOKMAKLARI ADETA KONUŞARAK ÇIKARDIKLARI SES SAYESİNDE EVE GELEN KİŞİNİN KADIN VEYA ERKEK OLDUĞUNU SÖYLÜYOR

SİVAS’IN DİVRİĞİ İLÇESİNDE KONAKLARIN

Sivas’ın Divriği ilçesinde konakların dış kapılarında bulunan kapı tokmakları adeta konuşarak eve gelen misafirin kadın mı veya erkek mi olduğunu anlatıyor.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini geçmişte yolculuğa çıkaran Divriği ilçesi asırlık konaklarıyla da adından söz ettiriyor. Tarihi konaklar yapısı kadar dış kapılarında bulunan kapı tokmaklarıyla da dikkat çekiyor. İlçenin kültürünü ve sanatını yansıtan şakşak ve tokmak adıyla bilinen kapı tokmakları adeta konuşuyor. Eve gelen erkek Tokmak’ı çalarken kadınlar ise Şakşak’ı çalıyor bu sayede ev halkı eve gelen kişinin kadın mı erkek mi olduğunu anlıyor.

Her kapıdaki Tokmak’ın ve Şakşak’ın sesi farklı

Emekli Öğretmen ve Divriği Kültürü Araştırmacısı Ruhan Özaygün, her kapıdaki tokmak ve Şakşak’ın seslerinin farklı olduğunu belirterek, “Kapılarımızda şakşak dediğimiz kadınlarımızın kullandığı alet vardır. Biride erkeklerin kullanmış olduğu tokmak vardır. Dış kapıda bulunan şakşak ve tokmakları yabancılar kullandıkları zaman da kişinin kim olduğunu yabancı mı yoksa ev halkımı olduğunu biliriz. Tokmakların farklı olmasının sebebi şudur; Divriği’de demircilik sanatı çok fazla ilerlediği için estetik sanat da ve güzelliği de ayrı ayrı olmuşlardır. Her kapının üzerinde olan Şakşak’ın dekoru ile tokmağın dekoru değişiktir. Kapıya baktığınız zaman da o evdeki kültürün o evde ki halkın meşherini de rahatlıkla anlayabilirsiniz. Şakşak’ı kadın çalar, tokmağı ise erkek. Şakşak kapının her iki yanında da bulunur. Tokmak sadece bir tane bulunur. Şakşak’ın iki tane olmasının nedeni kadınların doğurgan olduğunu Tokmak’ın tek olmasının nedeni ise erkeklerin tek olmasını anlatıyor düşüncesi var. Yabancı bir kişi geldi. Benim kapımı çaldığı zamanda kapımın tokmağının sesini ben bilirim. Bunların hepsinin sesi ayrı çıktıklarından dolayı hiçbir tokmağının sesi bir birine benzemez” dedi.

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te SİVAS HABER'e abone olun.
Whatsapp Kanal
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.