Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Atmaya Kıyamadığı Eski̇ Eşyalarla Köy Evi̇ni̇ Müzeye Çevi̇rdi̇

SİVAS’I YILDIZELİ İLÇESİNDE BİR KÖYDE YAŞAYAN MUSTAFA AYDEMİR KÖYDE KULLANILMAYAN TARİHİ VE DEĞERLİ EŞYALARI ATMAYA KIYAMAYINCA BABA EVİNİN BİR ODASINI MÜZEYE ÇEVİRDİ.

SİVAS’I YILDIZELİ İLÇESİNDE BİR

atmaya kiyamadigi eski esyalarla koy evini muzeye cevirdi 8ffa703Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde bir köyde yaşayan Mustafa Aydemir, köyde kullanılmayan tarihi ve değerli eşyaları atmaya kıyamayınca baba evinin bir odasını müzeye çevirdi.

Sivas’ı Yıldızeli ilçesi Kümbet Köyünde yaşayan Mustafa Aydemir, 30 yıl boyunca kendi yakınları ve köy sakinlerinin ecdadından kalan eşyaları atmak yerine tek tek topladı. Kimi zaman çöpten dahi bulduğu anlam yüklü eşyaları evinin bir odasında biriktirdi. Tarihi eşyalar 30 yılın ardından adeta odayı müzeye dönüştürdü. Müzeye dönüşen oda bir çok vatandaşın ilgisini çekiyor.

“Geçmişini unutan geleceğini bulamaz”

Mustafa Aydemir, geçmişini unutanın geleceğini bulamayacağını ifade ederek, “Ben bu işe bir iki parça eşya ile başladım. Komşularımız eski yıkılmış evlerden kalan eski eşyaları ve bakır çeşitlerini hurdacıya veriyor ya da çöpe atıp yakıyorlardı. Gerek çöpten alarak, gerekse komşulardan hurdacılardan tekrar satın alarak biriktirdim. Sağ olsunlar kendi getiren dostlarımızda oldu. Geçmişlerimizin anısına bu eşyaları toparlayarak görmüş olduğunuz hale getirdim. Buraya gelen ziyaretçiler kendisinin babasının, dedesinin ya da geçmişteki yakınlarının kullandıkları eski eşyaları görünce duygulanarak, geçmişini hatırlıyor. Bundan sonraki nesil bunu değerlendirir mi bilmiyorum. Geçmişini unutan geleceği bulamaz. Köyümüzün kültürel değerini yaşattığım için çok memnunum. Buranın kaybolmaması için, kapalı alan olarak kalmaması için yetkililerden açık bir alana taşıyarak değerlendirmelerini istiyorum” dedi.

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te SİVAS HABER'e abone olun.
Whatsapp Kanal
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.