Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Asırlar Önce Oyuldu, Neden Yapıldığını Hi̇ç Ki̇mse Bi̇lmi̇yor

SİVAS MERKEZE BAĞLI SİVRİTEPE KÖYÜNDE BULUNAN VE NE MAKSATLA KULLANILDIĞI BİLİNMEYEN İÇİ OYUK KAYALIKLAR UZUN YILLARDIR GİZEMİNİ KORUYOR

SİVAS MERKEZE BAĞLI SİVRİTEPE

asirlar once oyuldu neden yapildigini hic kimse bilmiyor e50502fSivas merkeze bağlı Sivritepe köyünde bulunan ve ne maksatla kullanıldığı bilinmeyen içi oyuk kayalar uzun yıllardır gizemini koruyor.

Sivas merkeze bağlı Sivritepe köyünde bulunan kayalar, üzerinde bulunan oyuklar nedeniyle görenlerin dikkatini çekiyor. Tam olarak ne maksatla kullandığı bilinmeyen oyuklar defineciler tarafından tahrip ediliyor. Köy sakinleri bu oyukların geçmişte gözetleme kulesi olarak kullanıldığını düşünüyor.

“Geçmiş zamanda gözetleme kulesi olarak kullanılmış olabilir”

Merkeze bağlı Sivritepe köyünde yaşayan 78 yaşındaki Ali Yakan, kayaların neden oyulduğunun ve ne amaçla kullanıldığının hiç kimse tarafından bilinmediğini belirterek, “Buraya köy halkı arasında kale derler. Çocukluğumuz da gençliğimizde buralara çıkar oyunlar oynar gezerdik ama burada kimler yaşamış kimler gelip geçmiş bilmiyoruz. Burası hakkında büyüklerimizden de bir şey duymadık ama bence burası yerleşim yerinden ziyade geçmiş zamanda gözetleme kulesi olarak kullanılmış. Çünkü buranın karşısındaki tepelerde de topraktan oyma yerler vardı. Buralar doğal oluşum değil bu taşların içinde mezarı andıran oymalar yapılmış. Kimileri burayı merak ettiğinden gelip bakıyor kimileri de gelip buralarda define arıyor” açıklamasında bulundu.

Defineciler tahrip ediyor

Kayalıkların defineciler tarafından tahrip edildiğini ifade eden Mehmet Yılmaz; “Bu kayaların üzerine çıkar öyle etrafı izlerdik. Kayanın içinde oyuklar var. Muhtemelen kapağı da varmış çünkü kapak izleri var. Buraya define aramaya gelenler olduğundan dolayı burayı koruma altına aldılar” dedi.

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te SİVAS HABER'e abone olun.
Whatsapp Kanal
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.