Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Altınyayla’nın Damak Çatlatan Lezzeti “Üzümlü” Tescillenme Yolunda

OSMANLI PADİŞAHLARININ ÖZEL MİSAFİRLERİNE İKRAM ETMEK ÜZERE YAPTIRDIĞI ÜZÜMLÜ YEMEĞİ TESCİLLENME YOLUNDA İLERLİYOR. SARAY MUTFAĞININ ÖNEMLİ BİR PARÇASI OLAN YEMEK, İÇERİSİNDE YER ALAN MALZEMELER İLE DİKKAT ÇEKİYOR.

OSMANLI PADİŞAHLARININ ÖZEL MİSAFİRLERİNE

Altınyayla’nın Damak Çatlatan Lezzeti “Üzümlü” Tescillenme Yolunda

Osmanlı padişahlarının saraylarında ağırladığı özel misafirlerine ikram etmek üzere yaptırdığı ’üzümlü’ yemeği tescillenme yolunda ilerliyor. Saray mutfağının önemli bir parçası olan yemek, içerisinde yer alan malzemeler ile dikkat çekiyor.

Sivas’ın Altınyayla ilçesine özgü bir yemek olan ’üzümlü’, yağsız kuşbaşı et, üzüm, şeker, tereyağı ve kaymağın bir araya gelmesiyle hazırlanıyor. Üzümlü hem göze hem damak tadına hitap ediyor. Geçmişte düğünlerde ve özel misafirler geldiğinde imece usulü ile yapılan üzümlü, tescil alıp yaygınlaştırıldıktan sonra restoran menülerinde de yerini almayı bekliyor.

“Osmanlı’nın damak çatlatan lezzeti”

Yemeğin tarihçesi ile ilgili bilgiler veren Altınyayla Kadın Kooperatifi Başkanı Mevlüde Seher, üzümlü yemeğinin Altınyayla ilçesine has özel bir yemek olduğunu ifade ederek, “Osmanlı saray mutfağından geliyor. Tarihi çok eskiye dayanıyor. Eskilerde düğünlerde yapılan bir yemeğimizdir. Maliyeti yüksek, lezzeti güzel olan bir yemek” dedi.

Yemeğin yapılışını anlatan Seher, “Kuşbaşı etlerimizi haşlıyoruz, üzümlerimizi temizleyip yıkıyoruz. Ayrı bir tencereye önce et, ardından üzüm, şeker ve tereyağı eklenir. Tencereyi kapatana kadar bu şekilde devam ediyor. En son üzerine et suyu ve normal su eklenerek pişmeye bırakılır. Kısık ateşte yaklaşık 1 saat pişiyor” diye konuştu.

“Restoran menülerinde görmek istiyoruz”

Üzümlü yemeği için tanıtım toplantısı düzenleyen Altınyayla Yöresi Geliştirme ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sedat Darıcı, “Tescilli Tonus köftemiz ve üzümlü yemeğimiz için bir etkinlik düzenledik. Selçuklu ve Osmanlı padişahlarının özel misafirlerine ikram ettiği yemeklerdendir. Bu yemeklerimizi hem hemşehrilerimize hem de Sivas bürokrasisine sunuyoruz. Tonus köftesi ve üzümlü yemeğini restoran menülerinde görmek istiyoruz. Geleneklerimizi unutmamak adına böyle bir etkinlik düzenledik. Bu yemeklerimizi görmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Altınyayla Kadın Kooperatifi tarafından Sivas’ta düzenlenen etkinlikle üzümlü yemeği davetlilere tattırıldı. Şehrin yöneticilerinin ve siyasetçilerin katıldığı programda yiyenler üzümlünün tadına doyamadı.

Google News Takip Et
Gelişmelerden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz? ’te SİVAS HABER'e abone olun.
Whatsapp Kanal
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber kanalımıza katılın.