Yağışlar Devam Ederse Yasaklı Bitkiler Ekilebilecek

Yağışlar Devam Ederse Yasaklı Bitkiler Ekilebilecek
service
Arslan Optik

Yağışlar Devam Ederse Yasaklı Bitkiler Ekilebilecek

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, yağışların iyi gittiğini, barajlardaki doluluk oranlarının istenilen seviyeye gelmesi durumunda ise şeker pancarı ve patatesin bitkilerinin ekim yasağının kaldırılacağını söyledi.

Geçtiğimiz yıl kuraklıkla boğuşan Sivas’ın Şarkışla ilçesinde belirli bölgelerinde üretimlerinde bol su isteyen şeker pancarı, patates ve bazı yem bitkilerinin ekimi yasaklanmıştı. Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, ekim yasağının devam ettiğini fakat barajlardaki su seviyesinin istenilen seviyeye gelmesi durumunda ekimi yasaklanan şeker pancarı, patates ve bazı yem bitkilerinin ekimine izin verileceğini ifade etti.

“Şu anda bu kısıtlama devam ediyor”

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, şeker pancarı ve patates bitkilerinin bazı bölgelerde ekimi kısıtlamasının devam ettiğini ifade ederek, “Geçen sene 10’uncu aydan itibaren barajların doluluk oranlarına göre belli yörelerde şeker pancarı ve patates gibi suyu çok isteyen bitkilerle ilgili bir kısıtlama kararı alınmıştı. Bu da barajların doluluk oranına bağlıydı. Şu anda bu kısıtlama devam ediyor. İstediğimiz şekilde barajlar dolmadı. Barajlar dolarsa, mevsim daha var. Sivas’ın tarım platformu üyeleri ve ilgili kurumlarla beraber, barajlarının doluluk oranlarına göre ekime müsaade edilecek. Ama şu an baktığımız zaman barajlarda yüzde 20 bir artış var. İlerleyen zamanlarda barajlarımız dolarsa karar kaldırılıp, aynı yörelerimizde şeker pancarı, patates ve yem bitkilerinin ekimi devam edecek. Altını çizeyim, tamamen kaldırılmış değil” dedi.

“Sivas’ımızda şu an bir sıkıntı yok”

Çetindağ, “Şu günlerde yağan yağmur Sivas’ta çiftçimizi memnun etti. Büyük bir sıkıntıdan kurtardı. Sivas’ta biz tarım arazilerinde ve hayvancılıkla ilgili yağışı istediğimiz gibi aldık. Önümüzdeki günlerde de yağış olacak. Aşırı derece don olmadı, çok memnunuz. Hava güzel gidiyor. Yağışlarımız iyi oldu. Sivas’ımızda şu an bir sıkıntı yok” ifadelerini kullandı.

Sivas Tarım Haber

1
be_endim
Beğendim
0
mutlu_oldum
Mutlu Oldum
0
sinir_oldum
Sinir Oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
komik
Komik
0
_z_ld_m
Üzüldüm
Yağışlar Devam Ederse Yasaklı Bitkiler Ekilebilecek


Sivas Kupa Bardak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!