Sosad Başkanı Ti̇muçi̇n: “Ai̇le Şi̇rketleri̇mi̇zi̇ Çok Uzun Soluklu Yaşatamıyoruz”

featured
service
Arslan Optik

ORAN Kalkınma Ajansı ile Sivas OSB Sanayicileri Derneği (SOSAD) işbirliğinde, ORAN Kalkınma 2022 Yılı İmalat Sanayi Teknik Destek Programı “Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ve Aile Anayasası” konulu panel başladı. Özel bir otelde düzenlenen ve iki gün sürecek olan panele Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet Kul ve SOSAD Başkanı İsmail Timuçin katıldı. Programda konuşan Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Sivas’ta bulunan aile şirketlerinin ekonomiye ve sosyal hayata önemli katkı sağladığını ifade ederek, “ Öyle ümit ediyorum ki birçok sektörde Anadolu’nun parlayan yıldızı haline gelen şirketlerimiz, ekonominin can damarı olmaya, Sivas’a ve ülkemize katma değer sağlamaya, üretimi ve istihdamı artırmaya devam edecek” dedi.

Başkan Hilmi Bilgin, aile şirketlerinin kurumsallaşması, şirketin devamlılığı ve işleyişi açısından büyük önem taşıdığını söyleyerek, “ Sivaslı sanayici ve iş adamlarımızı yakından ilgilendiren bir konunun böylesine çerçeveli bir programda gündeme getirilmesini oldukça faydalı buluyor, iş dünyamızın kıymetli temsilcileri açısından hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“Durum hiç iç açıcı değil”

SOSAD Başkanı İsmail Timuçin, Türkiye’de aile şirketlerini oldukça az olduğuna değinerek, “Ülkemizde ve şehrimizde üzerinde önemli kılmamız gereken en büyük problemlerden biri aile şirketlerinin ,ömürlerinin kısa olması. Dünyada yüz yaşının üzerinde aktif aile şirketi sayısı Japonlar ’da otuz bin civarındayken Türkiye’de ne kadar biliyor musunuz? Yüz yaşını geçmiş, yüzyıldan fazla ayakta duran Türkiye’de aile şirketi sayısı maalesef otuz tane. Bu sayıya inanmak istemedim, inanamadım ama kayıtlardan aldım. Durum aslında hiç iç açıcı değil. Aile şirketlerimizi çok uzun soluklu yaşatamıyoruz. Şimdi aile şirketlerinin kurulmasında kurucuların bir ömürlerini o şirkete adadığını biliyoruz. Ama bugün vefat ettikten sonra ya birinci nesilde yada ikinci nesilde maalesef şirketlerimiz kapanıyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından stratejik yapılandırma danışmanı Bülent Orta tarafından eğitim verildi.

0
be_endim
Beğendim
0
mutlu_oldum
Mutlu Oldum
0
sinir_oldum
Sinir Oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
komik
Komik
0
_z_ld_m
Üzüldüm
Sosad Başkanı Ti̇muçi̇n: “Ai̇le Şi̇rketleri̇mi̇zi̇ Çok Uzun Soluklu Yaşatamıyoruz”


Sivas Kupa Bardak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!