Si̇vasta Gerontoloji̇ Bölümü Hi̇zmet Vermeye Başladı

featured
service
Arslan Optik

sivasta gerontoloji bolumu hizmet vermeye basladi 8e9ae2dSivas Numune Hastanesi Sağlık Bakanlığı’nın ilk defa gerontologları kamu hastanelerinde istihdam etme kararı doğrultusunda, hastane bünyesinde gerontolog hizmet vermeye başladı.

Sivas Numune Hastanesine gerontolog olarak atanan Gülşah Karaosmanoğlu, “Gerontoloji, yaşlılıkla ilgili fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal değişimleri inceler. Günümüzde yaşlıların bağımsız bir şekilde yaşamlarını sürdürülebilmesi için sosyal yönden desteklenmesi gerekmektedir” dedi.

“Amaç yaşlının yaşam kalitesini korumak için neler yapılabileceğini tespit etmek”

Gerontologların çalışma alanları ile ilgili bilgi veren Karaosmanoğlu, “Gerontologlar, yaşlılık sürecinin fizyolojik değişimlerini, yaşlı bireylerin sağlık durumunu, yaşlılara yönelik sağlık hizmetlerini, yaşlı nüfusun sosyal ilişkilerini, yaşlılara yönelik toplumsal politikaları ve yaşlılıkla ilgili diğer çeşitli konularla ilgilenir. Aynı zamanda, yaşlı insanların yaşam kalitesini artırmak için sağlık bakımı, sosyal destek ve diğer hizmetlerin nasıl geliştirilebileceği konusunda çalışmalar yapar. Gerontologlar, ülkemizde geriatristlerle karıştırılabilmektedir ancak geriatristlerin, iç hastalıkları uzmanlığının ardından geriatri (yaşlıların sağlık sorunları ve hastalıkları ile ilgili tetkik, tanı, tedavi ve takip görevlerini üstlenen ve başarılı yaşlanma sürecini de yöneten tıbbi uzmanlık alanı) uzmanlık eğitimi alan hekimler olduğu bilinmelidir. Gerontolog ve geriatrist beraber çalışarak yaşlının bütüncül değerlendirmesi için kıymetli bir çaba içerisindedir. Gerontolojik değerlendirmelerde yaşlı bireyin tıbbi, fiziksel, psikolojik, fonksiyonel, çevresel ve sosyal alanları gerekli ölçeklerle ve bireysel yapılan görüşmelerle incelenip yaşlı bireye uygun hizmet modelinin oluşturulması hedeflenir. Burada amaç yaşlının yetkinlik, bağımsızlık ve yaşam kalitesini korumak için neler yapılabileceğini tespit etmek ve çözüm yolları aramaktır. Örneğin günlük yaşamın koşullarına daha iyi uyum sağlamalarını, bunların ortaya çıkardığı görevlerin üstesinden daha iyi ve başarıyla gelebilmelerini, kriz durumlarının ve problemlerin aşılmasına yardımcı olmayı hedef almaktadır” dedi.

“Randevu alarak başvurabilirsiniz”

Gerontolojik uygulamalar için hastanemiz ÇAGEM binasında Geriatri Polikliniğine randevu alarak başvurulabileceğini belirten Karaosmanoğlu; “Tüm gerontolojik uygulamalar için Geriatri Polikliniğine randevu alarak başvurabilirsiniz. Belirtilen hemen tüm uygulamalar Geriatri uzmanı ve gerontolog iş birliği ile yüksek standartlar hedeflenerek yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

0
be_endim
Beğendim
0
mutlu_oldum
Mutlu Oldum
0
sinir_oldum
Sinir Oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
komik
Komik
0
_z_ld_m
Üzüldüm
Si̇vasta Gerontoloji̇ Bölümü Hi̇zmet Vermeye Başladı


Sivas Kupa Bardak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!