Nar Ekşisi Sosu Neden Yasaklandı? Resmi Gazete’de Duyuruldu!

featured
service
Arslan Optik

Nar ekşisi soslarına Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bir düzenleme getirildi. Nar ekşisi izlenimi veren bazı sosların satışına yönelik yeni bir karar alındı. Alınan karar 24 Mart Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu karara göre şu anda piyasada olan ürünler 30 Haziran 2023 itibariyle artık piyasada olmayacak. Alınan kararda tüketicilerin satın aldıkları ürüne güvenebilmesi amaçlanıyor. Peki nar ekşisi tamamen yasaklandı mı? Nar ekşisi neden yasaklandı?

İşte detaylar…

Nar ekşisi en çok kullanılan soslar arasında yer alıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ise nar ekşili soslar hakkında bir düzenlemeye gitti.

s faaaf0b7c6d8a37a89d2d00d0aceda87b3cc8582

24 Mart Cuma günü yayınlanan Resmi Gazete’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nca hazırlanan  ‘Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ yayınlandı. Bu karara göre piyasada mevcut olan nar aromalı sos, nar ekşisi, nar ekşili soslar ve nar ekşili şuruplara bir düzenleme getirildi.

Nar Ekşisi Yasaklandı mı?

s fdce3f65bbf1931363048de0441e3bf784321604

Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren karara göre nar ekşisine nar, nar suyu, nar suyu konsantresi ve su dışında başka bir bileşen eklenemeyecek. Piyasada olan ve nar ekşisi izlenimi veren ancak aslında nar aromalı sos, nar sosu, nar ekşisi sosu gibi isimler altında üretilen sosların üretimi yasaklanacak.

Nar ekşili soslar ne zaman yasaklanıyor?

s 66c8c974d6b2578eaf3b0912a0dbea6a50646128

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, piyasa mevcut olan bu tarz ürünlerin yurt içinde piyasaya arzına artık izin verilmeyecek. Piyasada dolaşımda olan ürünler için ise son tarih 30 Haziran 2024 olarak belirlendi. Bu tarihten sonra nar ekşisi izlenimi veren çeşitli soslar piyasada yer alamayacak.

Nar ekşili sosun zararları nelerdir?

s 69ffec210d3bc4de20ee8136a36b83d0e3b7d76a

İçerisinde sadece nar, nar suyu ve nar özleri bulunan doğal nar ekşisinin birçok faydası olduğu biliniyor. Doğal koşullarda üretilen ve katkı maddesi içermeyen nar ekşisinin kan basıncını dengelediği, içerisinde vitamin ve minareller ise vücut direncini artırdığı biliniyor. Ayrıca kolajen üretimini artırdığı, kemik ağrılarına iyi geldiği ve hücre yenilenmesine katkıda bulunduğu da öne sürülüyor. 

Ancak paketlenmiş bazı nar ekşili sosların içerisinde fruktoz, glikoz, nişasta bazlı şeker gibi sağlıklı olmayan bileşenler bulunabiliyor. Piyasa bulunan nar ekşili soslar içerisinde nar oranı oldukça düşük olurken katkı maddelerinin oranı (asitlik düzenleyici, renklendirici karamel, koruyucu sodyum benzoat) artabiliyor. Bu katkı maddelerinin başta diyabet hastaları olmak üzere birçok kişide sağlık sorunlarına yol açabileceği belirtiliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
mutlu_oldum
Mutlu Oldum
0
sinir_oldum
Sinir Oldum
0
_a_rd_m
Şaşırdım
0
komik
Komik
0
_z_ld_m
Üzüldüm
Nar Ekşisi Sosu Neden Yasaklandı? Resmi Gazete’de Duyuruldu!


Sivas Kupa Bardak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sivas Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!