Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Nar Ekşisi Sosu Neden Yasaklandı? Resmi Gazete’de Duyuruldu!

Nar ekşisi soslarına Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bir düzenleme getirildi. Nar ekşisi izlenimi veren bazı sosların satışına yönelik yeni bir karar alındı. Alınan karar 24 Mart Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu karara göre şu anda …

Nar ekşisi soslarına Tarım
Arslan Optik
Sivas Personel Servisi

Nar ekşisi soslarına Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bir düzenleme getirildi. Nar ekşisi izlenimi veren bazı sosların satışına yönelik yeni bir karar alındı. Alınan karar 24 Mart Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu karara göre şu anda piyasada olan ürünler 30 Haziran 2023 itibariyle artık piyasada olmayacak. Alınan kararda tüketicilerin satın aldıkları ürüne güvenebilmesi amaçlanıyor. Peki nar ekşisi tamamen yasaklandı mı? Nar ekşisi neden yasaklandı?

İşte detaylar…

Nar ekşisi en çok kullanılan soslar arasında yer alıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ise nar ekşili soslar hakkında bir düzenlemeye gitti.

s faaaf0b7c6d8a37a89d2d00d0aceda87b3cc8582

24 Mart Cuma günü yayınlanan Resmi Gazete’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nca hazırlanan  ‘Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ yayınlandı. Bu karara göre piyasada mevcut olan nar aromalı sos, nar ekşisi, nar ekşili soslar ve nar ekşili şuruplara bir düzenleme getirildi.

Nar Ekşisi Yasaklandı mı?

s fdce3f65bbf1931363048de0441e3bf784321604

Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren karara göre nar ekşisine nar, nar suyu, nar suyu konsantresi ve su dışında başka bir bileşen eklenemeyecek. Piyasada olan ve nar ekşisi izlenimi veren ancak aslında nar aromalı sos, nar sosu, nar ekşisi sosu gibi isimler altında üretilen sosların üretimi yasaklanacak.

Nar ekşili soslar ne zaman yasaklanıyor?

s 66c8c974d6b2578eaf3b0912a0dbea6a50646128

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, piyasa mevcut olan bu tarz ürünlerin yurt içinde piyasaya arzına artık izin verilmeyecek. Piyasada dolaşımda olan ürünler için ise son tarih 30 Haziran 2024 olarak belirlendi. Bu tarihten sonra nar ekşisi izlenimi veren çeşitli soslar piyasada yer alamayacak.

Nar ekşili sosun zararları nelerdir?

s 69ffec210d3bc4de20ee8136a36b83d0e3b7d76a

İçerisinde sadece nar, nar suyu ve nar özleri bulunan doğal nar ekşisinin birçok faydası olduğu biliniyor. Doğal koşullarda üretilen ve katkı maddesi içermeyen nar ekşisinin kan basıncını dengelediği, içerisinde vitamin ve minareller ise vücut direncini artırdığı biliniyor. Ayrıca kolajen üretimini artırdığı, kemik ağrılarına iyi geldiği ve hücre yenilenmesine katkıda bulunduğu da öne sürülüyor. 

Ancak paketlenmiş bazı nar ekşili sosların içerisinde fruktoz, glikoz, nişasta bazlı şeker gibi sağlıklı olmayan bileşenler bulunabiliyor. Piyasa bulunan nar ekşili soslar içerisinde nar oranı oldukça düşük olurken katkı maddelerinin oranı (asitlik düzenleyici, renklendirici karamel, koruyucu sodyum benzoat) artabiliyor. Bu katkı maddelerinin başta diyabet hastaları olmak üzere birçok kişide sağlık sorunlarına yol açabileceği belirtiliyor.